Справи пенсійні На запитання читачів «Сільських вістей» відповідають фахівці Пенсійного фонду України.
«Чи запланована індексація пенсій наступного року?» Костянтин ЗАВАДОВСЬКИЙ. с. Вороньків Бориспільського району Київської області.
ПРОВЕСТИ індексацію пенсій у березні 2024 року планують, проте чи відбудеться вона точно, покаже час. Її планують провести попри те, що, відповідно до закону, під час воєнного стану це можна не робити. Цього року ми її зробили. Наступного намагатимемося також, але складно сказати, що чекатиме нас на початку весни після ще однієї складної зими. Тому поки що плануємо, а життя покаже.
«Мені 55, належу до 4-ї категорії чорнобильців, маю більш як 30 років страхового стажу. Останні 15 років працювала на одній роботі. Чому мені при нарахуванні пенсії не брали зарплату за останні роки? Казали, що нараховуватимуть, але цього не зробили. Чи можна ще щось вирішити?» Ксенія ЯНЧУК. с. Борщі Подільського району Одеської області.
ЗАКОНОМ України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» передбачено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсії здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», яким визначено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата за весь період страхового стажу після 1 липня 2000 року. Визначення заробітної плати для обчислення пенсії за останні роки чинним законодавством не передбачено.
«Чи можна за кордоном отримати пенсію грошовим переказом?» Світлана КУРІЦА. с. Чагор Чернівецького району Чернівецької області
УКРАЇНЦІ, які перебувають за кордоном, зможуть отримувати пенсії та інші види грошової допомоги міжнародним грошовим переказом. Розроблену Міністерством соцполітики постанову Кабмін ухвалив 11 серпня. Це рішення спростить процес отримання пенсійних виплат та інших видів допомоги громадянам, які до виїзду за кордон отримували їх через поштові відділення та не мали банківських рахунків. Наразі одержувати свої виплати таким чином зможуть українці в Польщі. Згодом за потреби таку можливість нададуть і в інших країнах. Виплати грошовим переказом надаватимуть протягом воєнного стану й шести місяців після його завершення чи скасування, але не більш як протягом двох років зі старту експериментального проєкту. Для отримання грошового переказу потрібно надіслати до АТ «Укрпошта» відповідну заяву в паперовому чи електронному вигляді.
«До якого часу не блокуватимуть пенсійні картки внутрішнім переселенцям?» Анастасія ШУЛЬГАЧ. с. Облапи Ковельського району Волинської області.
ТЕРМІН для проходження обов’язкової ідентифікації отримувачів пенсій та соціальних виплат в Ощадбанку з-поміж внутрішніх переселенців, яких було взято на облік до 24 лютого 2022 року, продовжили. Відповідні зміни до постанови КМУ від 30.08.1999 №1596 «Про затвердження Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках» та від 5.11.2024 №637 «Про здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» ухвалив уряд 8 серпня. Отже, ідентифікацію можна буде пройти до 31 грудня 2023 року. У разі відсутності ідентифікації протягом цього часу виплатні картки не блокуватимуть. Окрім цього, постановою розширено способи ідентифікації, зокрема пройти її можна буде по відеоконференцзв’язку, під час якого потрібно пред’явити документи, що посвідчують особу.
«Яку доплату за понаднормовий стаж отримують пенсіонери?» Андрій КУШКА. смт Клевань Рівненського району Рівненської області.
МІНІМАЛЬНИЙ розмір пенсії за віком та доплату за понаднормовий стаж, які залежать від прожиткового мінімуму, перераховують лише пенсіонерам, які не працюють. Загалом особам, які продовжують працювати після призначення пенсії, перерахунок виплат проводять через кожні два роки. При цьому обирають найвигідніший варіант перерахунку: з урахуванням стажу після середнього призначення чи перерахунку пенсії або ж з урахуванням стажу та заробітної плати. За кожен повний рік страхового стажу понад 30 років для жінок та 35 — для чоловіків пенсія за віком збільшується на 1 відсоток, але не більш ніж на 1 відсоток прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (наразі це 20 грн 93 коп.). Оскільки доплата за понаднормовий стаж перераховується лише після звільнення пенсіонера з роботи, варто вчасно повідомляти органи Пенсійного фонду про працевлаштування та звільнення для визначення належного розміру пенсії.
|