Вівторок, 31 жовтня 2023 року № 44 (20036)
http://silskivisti.kiev.ua/20036/print.php?n=53307

А могли прожити до ста років

Віктор Зеленюк.

Вінницька область.

Нещодавно сталися два випадки масової загибелі риби в річках Південний Буг та Мурафа на Вінниччині. Тепер додався ще мор риби на осетровій фермі в Ладижинському водосховищі.

ЧЕРЕЗ забруднення річки Південний Буг знищено єдину в Україні ферму племінного азовського осетра. У господарстві, яке переїхало до Вінницької області з Маріуполя, загинуло 9 тонн червонокнижної риби — три тисячі екземплярів. Серед них білуга, осетри російські, ленські, бестери, веслоноси та увесь молодняк. Вартість загиблої риби з чорною ікрою сягає понад двох мільйонів доларів.

Нежива риба досі знаходиться на осетровій фермі, адже правоохоронці ведуть розслідування. За словами власника акваферми Олександра Корха, осетри і білуга загалом дуже стійкі до забруднення води. Оскільки вони загинули протягом шести годин, це означає, що забруднення було масштабним.

Фахівці державної екологічної інспекції у Вінницькій області запевняють — шкідливих речовин у водоймі не виявили, а от показники кисню вдвічі перевищували норму.

На противагу цим лабораторним показникам Олександр Корх вважає, що перевищення споживання кисню не могло стати причиною мору осетрових. Червонокнижна риба загинула, на його думку, через забруднення від насосної станції птахофабрики, яка розташована за кілька кілометрів від акваферми.

«Коли у водосховищі цвіте вода і обладнання птахофабрики забруднюється, то його восени промивають каустичною содою, — каже Корх. — Ця речовина не токсична для людей, але уражує органи дихання риби і спричиняє її мор. Нас завше виручало, що Ладижинська теплоелектростанція прокачувала аеровану воду, яка вливалась у наші понтони, тому каустик не заподіював великої шкоди. 3 жовтня ТЕС була на ремонті. Результати лабораторних досліджень екоінспекції не показали вмісту каустику у воді, можливо, тому, що він швидко розчиняється. Промисловим видам риби ця речовина не зашкодила: коропи і товстолобики живі. А от на зябрах осетрових каустик осів, від чого риба й загинула.

Майбутнє акваферми Олександра Корха невизначене. Після цієї трагедії йому, мабуть, доведеться її закрити і звільнити десятки робітників. Підприємство пропрацювало десять років, осетрам було по 20 років. Вони пережили початок війни 2014 року, коли біля Маріуполя точилися бої, перебралися звідти до Херсона, а шість років тому переїхали в Ладижин.

Та, на жаль, тут в акваферми з’явилися заздрісники і недоброзичливці. Торік невідомі зловмисники порізали і викрали тонну елітних порід риб. Тепер загинули племінні осетрові. А могли б жити до ста років, їхню ікру куштували б наші онуки і правнуки. Адже на підприємстві риб не вбивали, а добували ікру методом «доїння». Через війну власникам ферми живого срібла осетрових більше не дістати, адже червонокнижна риба водилася в Азовському морі.

Розслідуванням цього злочину, окрім правоохоронців, займаються і члени депутатської групи, яку створили в обласній раді. Про результати своєї роботи вони мають прозвітувати за місяць на сесії облради.