Вівторок, 9 січня 2024 року № 2 (20046)
http://silskivisti.kiev.ua/20046/print.php?n=53569

Ведмежа хвороба

Віктор ЛАЗЕБНИЙ,

гастроентеролог.

Діарея, або простіше — пронос, посідає друге місце за частотою захворювань (після гострих респіраторних інфекцій). Кожна людина хоча б кілька разів за життя перенесла напади діареї: непереборне бажання терміново звільнити кишечник.

Причини, форми та небезпеки

СЕРЕД причин розладів випорожнень головними є інфекції, викликані вживанням погано вимитих або несвіжих продуктів, а також недостатньою гігієною рук. Крім того, також часто трапляється неврогенна діарея, причинами якої можуть бути супутні хвороби або нервові реакції на життєві ситуації. Розрізняють гострий і хронічний перебіги діареї. Перший триває трохи більш як два тижні, а другий може тривати роками. Іноді хвороба перебігає відносно легко, але може закінчитися зневодненням організму, що дуже небезпечно, призвести до порушення обміну речовин.

Тому діарею не потрібно залишати поза увагою, обов’язково необхідно звернутися до лікаря, щоб встановити її причину та підібрати адекватне лікування. Зокрема, інфекційну діарею, пов’язану з отруєнням чи потраплянням в організм шкідливих бактерій, ліквідують антибактеріальні препарати та сорбенти, призначені лікарем-інфекціоністом.

Щодо неврогенної діареї, яку ще називають синдромом подразненого кишківника або ведмежою хворобою, то вона може тривати роками, завдаючи дискомфорту та негативно впливаючи на загальне самопочуття. Для поліпшення стану в такому разі потрібно долучити комплекс заходів, які передбачають дієту, фітотерапію, а подеколи й допомогу психотерапевта.

Для ефективної боротьби з ведмежою хворобою важливо встановити її причину. Це можуть бути такі серйозні чинники, як наслідки онкологічних захворювань, дивертикульозу, побічна дія медикаментів тощо. Іншими причинами цього синдрому є порушення моторики кишківника; погане всмоктування з кишківника вітамінів і мікроелементів; дисбактеріоз; перехід на невластиву для організму їжу, алкоголь, куріння; швидка зміна часових поясів.

Живіт бурчить, дме, болить, вимагаючи термінового спорожнення. Потім настає полегшення. Крім цих скарг, турбують загальні: головний біль, відчуття грудки в горлі, дратівливість, плаксивість, серцебиття, різні порушення сечовипускання. Хворі не переносять різких звуків, задушливих приміщень, страждають від нав’язливої думки, що раптом щось станеться, а поряд немає рятівного туалету. Пригнічений стан на цьому ґрунті спонукає багаторазово обстежуватись, приймати безліч ліків. Незважаючи на тривалість недуги, хворі часто мають нормальну масу тіла та зберігають працездатність. Період стабільного перебігу хвороби (благополучні періоди з нормальною симптоматикою) може порушуватися внаслідок хвилювання, недодержання дієти, випитого спиртного тощо.

Обов’язкова дієтотерапія

БОРОТЬБУ з подразненим кишківником починають із харчування. Воно має бути різноманітне, збалансоване за білками, жирами, вуглеводами. Крім того, дуже важливим є надходження до організму достатньої кількості вітамінів і мікроелементів. Можна приймати аптечні вітамінні комплекси, а також біодобавки.

До протипоказаних продуктів належать свіже молоко, тваринні жири, вуглекислі напої, алкоголь, капуста, бобові, какао, шоколад, свіжі овочі й фрукти. У період стихання діареї овочі та фрукти (зокрема, в тушкованому, печеному, вареному вигляді) не забороняються.

Заспокійлива терапія

У БАГАТЬОХ випадках важливими та дієвими є методи заспокійливої терапії: гіпноз, психотерапія, аутогенне тренування. Щодо перших двох методів, то їх проводить лікар. А ось аутогенне тренування кожна людина може робити вдома. Для цього потрібно обрати тихе усамітнене місце, цілеспрямовано розслабити все тіло, відчути, як почергово розслабляється кожна його частина, починаючи зі ступнів і закінчуючи м’язами обличчя. Після цього можна зосередити увагу на диханні (відстежувати кожен вдих-видих) і залишатися в стані спокою та розслаблення протягом 10-15 хвилин або й довше.

Для нормалізації нервових розладів показано морські та хвойні ванни (екстракти морської солі та хвої для ванн можна придбати в аптеках), а також ароматичні олії лаванди, м’яти, троянди, сосни, ромашки: 5 крапель на ванну з температурою 36-38 градусів. Курс — 10 ванн по 20-25 хвилин щодня або через день. Перед застосуванням ароматичних олій переконатися, що у вас немає на них алергії. Для цього невелику їх кількість нанести на внутрішній бік зап’ястя або ліктя.

Фітотерапія

ЦЕ ТАКОЖ дієвий помічник у боротьбі з функціональною діареєю. Зокрема, дуже добре зарекомендували себе коріння родовика, бадану, калгану. Із них можна приготувати настоянку.

По 30 г подрібненого коріння залити 300 мл горілки. Компоненти витримати у темному місці два тижні, періодично збовтуючи. Коли настоянка набуде коричнево-червоного кольору, пити по чайній ложці, додаючи невелику кількість води, тричі на день до їди. Після нормалізації випорожнень перейти на підтримувальну дозу: 15-20 крапель, розведених у невеликій кількості води. Курс 2-4 тижні.

Закріплювальну дію справляють звіробій, шавлія, нагідки, деревій, спориш, перстач гусячий, гвоздика, парило, мати-й-мачуха. З ягід — чорна смородина, чорниці, черемха, морошка, барбарис, кизил, шипшина. Бруньки осики, вільхові шишки та кора дуба можуть також стати у пригоді. Збори цих рослин продають в аптеках.

Ось рецепти фітозборів, які добре зарекомендували себе у заспокоєнні кишківника.

1. Плоди черемхи та чорниці, спориш, листя подорожника та кора дуба.

2. Пижмо, нагідки, кореневища гірчаку зміїного та родовик.

3. Коріння калгану, звіробій, парило.

Настої готують звичайним способом: чайну ложку суміші залити склянкою окропу, настояти 20 хвилин, процідити, пити теплим по пів склянки вранці та ввечері до їди до поліпшення стану.

Від метеоризму та здуття живота добре допомагає настій із насіння кропу, квіток ромашки та коріння валеріани, взятих у рівних частинах. Готувати їх та вживати потрібно, як у попередньому рецепті.

Для поліпшення травлення за синдрому подразненого кишківника приймають ферменти, що не містять жовчі (їх можна придбати в аптеці).

Якщо загострення звичної діареї сталося далеко від дому та немає можливості одразу потрапити до лікаря, полегшити стан допоможе така суміш: пів чайної ложки кухонної солі, 4 чайні ложки цукру, сік апельсина розвести у пів літра перевареної води. Пити по столовій ложці через годину. У цей час утриматися від овочів, кави, молока, газованих напоїв, алкоголю, куріння.

Разом із усім цим варто завжди пам’ятати: під загостренням банальної діареї може зачаїтись серйозна інфекція або інша хвороба! Тому потрібно обов’язково звертатися до лікаря. І що раніше, то більше шансів на швидке поліпшення стану.

Перед застосуванням наведених тут рецептів обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.