Вівторок, 6 лютого 2024 року № 6 (20050)
http://silskivisti.kiev.ua/20050/print.php?n=53677

Годувальниця птахів

Михайло ХАЩІВСЬКИЙ-ГУЙ,

орнітолог.

с. Городище Самбірського району

Львівської області.

ЛЮТИЙ. За вікном сніг. Він засипав калину — головний корм дроздів, снігурів і омелюхів.

Ягоди свіжі, як у холодильнику. Щоб їх дістати, птахи з гілок струшують сніг. Я ніколи не обриваю усі калинові ягоди, залишаю птахам.

Голод страшніший від холоду. Він не тітка, пиріжків не принесе! Дрібним зимуючим птахам сніг заважає дістати корм. Але кожній живій істоті потрібна не тільки їжа, а й вода. Подивіться, як синички, поклювавши корму, хапають дзьобиками сніг — вони його п’ють.

До калини, яка росте в моєму дворі, почали навідуватися снігурі. (Перше моє спостереження вісників зими відбулося недавно). Калина вродила рясно-прерясно, гілля аж угинається під вагою кетягів. Ось до неї прилетіли двоє дроздів. Наче справжні господарі порядкують у власній коморі. Добре, що калини у нас тепер багато — майже в кожному дворі росте.

Зимова тиша сповнилася щебетом «чак-чок». Дрозди у природі визначаються за сірим із коричневим відтінком забарвленням і довгим хвостом, яким увесь час метляють. Їх іще називають горобинниками, або чикотнями. Очевидно, таку назву дістали за пристрасть до ягід горобини.

В Україні гніздові, кочові та перелітні птахи є в усіх областях. У м’які зими нерідко залишаються зимувати, трапляються в усіх природних зонах.

Дрізд (горобинник, або чикотень) — корисний птах і заслуговує на охорону.