Вівторок, 20 лютого 2024 року № 8 (20052)
http://silskivisti.kiev.ua/20052/print.php?n=53728

  • Обережно: шахраї

«Німі» дзвінки дорого коштують

Григорій РУДЬ.

НА ВАШ мобільний телефон добивається незнайомий абонент. Ви реагуєте на виклик. У відповідь мертва тиша. У такому разі негайно скидайте дзвінок!

Це ознака того, що вас намагаються взяти на гачок зловмисники. Посилаючи сигнал, аферисти і так звані спамери (люди, які розсилають інформацію рекламного чи іншого характеру) перевіряють, чи ви можете стати «клієнтом».

Вони діють за такою шахрайською схемою — вам телефонують, ви піднімаєте трубку, на іншому кінці тиша, за кілька секунд телефон вимикається. Це робиться для підтвердження актуальності номера — свого роду перевірка майбутньої жертви, адже якщо абонент відповів на дзвінок, то телефоном користуються. Після цього аферисти можуть взяти його «в роботу».

Якщо ви, прийнявши «німий» дзвінок, не кладете слухавки, а намагаєтесь з’ясувати, хто вам телефонує і з якого приводу, шахраї записують мінімальну кількість фраз, аби з допомогою техніки пізніше зімітувати його і використовувати в різноманітних схемах.

Якщо ви згодом намагаєтесь перетелефонувати, то із вашого карткового рахунка можуть списати кругленьку суму. Таке буває досить часто. Завдяки цій схемі зловмисники протягом місяця вкрали у клієнтів Monobank 65 мільйонів гривень.

Виникає запитання: як же захиститися від нахрапистих зловмисників, жертвами яких найчастіше стають люди похилого віку, довірливі громадяни? На жаль, надійного методу захисту від «німих» дзвінків немає, кажуть фахівці. Найперше слід взяти собі за правило: не реагувати на підозрілі виклики з номерів, яких немає в адресній книзі, тим паче не варто передзвонювати, якщо виявлений пропущений виклик. Близькі, знайомі знайдуть спосіб зв’язатися, відправлять СМС чи повідомлення у соцмережах.

Варто заблокувати «німий» номер телефону, тоді підозрілий абонент більше не зуміє вам зателефонувати. Якщо ж ви стали жертвою шахраїв, негайно повідомте про це поліцію за номером «102».