Вівторок, 27 лютого 2024 року № 9 (20053)
http://silskivisti.kiev.ua/20053/print.php?n=53752

  • На зв’язку — Івано-Франківщина

Робота — у пріоритеті

Дарина ВИШНЕВЕЦЬКА.

У СІЧНІ поточного року за сприяння обласної служби зайнятості в регіоні знайшли роботу 965 людей, зокрема 516 зареєстрованих безробітних. Упродовж місяця з філіями обласного центру зайнятості співпрацювали понад тисяча роботодавців, у базі даних служби налічувалось понад дві тисячі вакансій. Було укомплектовано 866 вакансій, рівень укомплектування становив 41,7 відсотка — це третє місце в Україні. Загалом торік 630 підприємців із Прикарпаття, в тому числі 18 переселенців, отримали мікрогрант на розвиток свого бізнесу на загальну суму 152,5 мільйона гривень. Відтак вони можуть створити 1322 нові робочі місця.

Задля вчасної діагностики

В ІВАНО-ФРАНКІВСЬКУ вперше в Україні почали діагностувати туберкульоз, використовуючи штучний інтелект. Потрібне для цього обладнання отримав обласний фтизіопульмонологічний центр. Блок ШІ автоматично проводить діагностику під час рентген-обстеження грудної клітки, дає свій висновок щодо наявності захворювання, проте лише лікар остаточно встановлює діагноз. Наразі у закладі налагоджують роботу, щоб проводити масові рентген-дослідження, що допоможе медикам виявляти туберкульоз на ранніх стадіях. Фахівці наголошують, що це вкрай важливо і для одужання, і для недопущення розповсюдження цієї важкої інфекційної недуги. Адже, приймаючи ліки, пацієнт припиняє поширювати хворобу за 2-3 тижні. Варто нагадати, що заходи із діагностики туберкульозу і препарати для лікування різних форм захворювання в Україні безкоштовні.

Родинна справа на новому місці

ПОДРУЖЖЯ Степнових — ветеран війни Михайло і його дружина Ганна — через війну перевели свою родинну справу із Миколаєва до Івано-Франківська. Вони спеціалізуються на пошитті товарів для дітей: іграшок та одягу. Працюють на новому місці вже 16 місяців, поступово розширюючи свій бізнес. Зі слів Михайла, гроші на розвиток бізнесу — 250 тисяч гривень — сім’я отримала як грант для військовослужбовця від держави. За них чоловік придбав чотири швейні машини й тканини. Разом зі Степновими працюють кілька місцевих швачок, які раді, що отримали робочі місця. Одна із них, Оксана Шевчук, каже, що з початком великої війни згадала фах, який отримала 17 років тому.

Позбуваються макулатури

КНИЖКОВИЙ фонд Калуської централізованої бібліотечної системи громади поступово оновлюється. Тутешні бібліотекарі після повномасштабного російського вторгнення почали процес списання книг мовою окупанта. Навіть ті примірники, які номінально перебувають у фондах, не доступні для читачів, проходять процедуру списання. Кошти від продажу макулатури використовують для потреб бібліотеки, на подарунки учасникам заходу у дитячих книгозбірнях. Торік на макулатуру збирали й російськомовні книги від населення. Зароблені дві тисячі гривень віддали волонтерам — міськрайонній філії «Союзу українок» на придбання автівки для ЗСУ. Також бібліотекарі долучаються й до інших видів допомоги воїнам: плетіння шкарпеток, маскувальних сіток, виготовлення окопних свічок, приготування випічки.

Зберегти для нащадків

З БЕРЕЗНЯ Державний архів Франківщини розпочинає проєкт з оцифрування найдавніших періодичних видань — газет, журналів, вісників тощо, які зберігаються у фондах установи. Загалом планується на першому етапі оцифрувати періодику з найдавнішого часу до 1944 року. Першими на сайті архіву будуть розміщені газети періоду ЗУНР («Република», «Републиканець»), «Нова зоря», «Новий час», «Громадські вісті», «Кур’єр станіславівський», «Станіславівські вісті» та інші. Загалом у електронному вигляді будуть доступні понад 100 газет та журналів. У пріоритеті періодичні видання, що охоплюють різні аспекти місцевих, регіональних і національних новин.

Птаство під захистом

ПРАЦІВНИКИ науково-дослідного відділу національного природного парку «Гуцульщина» встановили 50 синичників у Космацькому лісництві. Штучні гніздівлі виготовляються як для наукових досліджень, так і для відтворення птаства. Науковці можуть спостерігати за пернатими під час гніздування та обліковувати, кільцювати птахів, робити різні заміри тощо. Встановлення синичників в НПП «Гуцульщина» відбувається в рамках виконання науково-дослідної програми «Орнітологічний моніторинг рідкісних та фонових видів».

Схема стара, жертви нові

ШАХРАЇ не цураються відпрацьованих схем видурювання грошей у довірливих людей, надто коли йдеться про купівлю-продаж в інтернет-мережах. До поліцейських звернувся мешканець обласного центру й повідомив, що його ошукали пройдисвіти. Чоловік на одному з онлайн-сайтів хотів придбати рації, продавець попросив оплатити товар і той переказав на його рахунок майже 55 тисяч гривень. Звісно, отримавши гроші, аферист припинив відповідати та телефонні дзвінки потерпілого, а товар так і не надіслав. Правоохоронці вкотре нагадують: купляючи будь що поштою або в Інтернеті, уникайте передоплати, віддавайте гроші лише після отримання товару.