Архів
Вівторок,
12 березня 2024 року

№ 11 (20055)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Вербиченька

Вербиченька

Cторінку підготувала
Устина ГРЕЧАНЮК.


Версія для друку          До списку статтей
  • Слово про сучасницю

Вечірній дзвін
Олександри Сербенської

Інна ОМЕЛЯНЧУК.

ПРОЧИНЯЮ двері головного корпусу альма-матер, а душа бринить, як тоді, коли в юначих 17 уперше переступила його поріг… Поспішаю ж бо на зустріч із Олександрою Сербенською: знаним в Україні та за її межами мовознавцем, доктором філологічних наук, академіком, професором кафедри телебачення та радіомовлення факультету журналістики та заслуженим професором Львівського національного університету імені Івана Франка, автором сотень, а може, й тисяч наукових досліджень.

У дзеркальній залі яблуку ніде впасти: прийшли, приїхали, прилетіли учні, щоб відзначити її поважне 95-річчя. Більшість із них незрадливо служить українській журналістиці й працює зі словом, щодня складаючи фаховий іспит із чистого аркуша. Так, як учила Вона. Не заради високих нагород: хоча людина, світоч якої горить у двох століттях, поза сумнівом, гідна найвищих державних відзнак. Сама Олександра Антонівна на дистанційному зв’язку:

«Моєї заслуги в тому, що народилася, немає, — приземлює притаманною їй простотою. — Але жити намагаюся так, аби, коли прийде пора звітувати перед Усевишнім, було що йому сказати. Є таке народне повір’я: душа покинула землю й полетіла до Бога — з книгами, з віршами. А він питає: «А скажи мені, що доброго ти могла зробити на землі, але не зробила?». Щодня відповідаю на це запитання. І поспішаю: готую новий навчальний посібник для журналістів. Безмежно люблю Львів, знаю, здається, кожен його камінчик. Пишаюся, що патроном нашого університету є Іван Франко — такі люди народжуються раз на століття. І що нас називають українською Сорбонною».

Вона понад усе шанує людей, які хочуть учитися: українці, росіяни, гагаузи, вірмени, угорці, поляки, — аж ніяк не повний перелік національностей, представники яких навчалися в Олександри Сербенської за 65 років (!) її щоденної натхненної праці в українській Сорбонні. І всі, кого поставила на крило ця неймовірна Жінка-весна, полетіли в життєвий вирій, назавжди закохавшись в українське слово. А ще понесли незламний український дух та загострене відчуття справедливості, без якого точно не буває справжнього журналіста.

Чи не тому випускник 1975 року Петро Кулінець у відеовітанні наголошує: «Ви ніби передчували, що ненависний ворог зазіхатиме не лише на тіло України, а й рватиме на шматки її душу… Ви з невеликим колом однодумців стали на захист осердя і душі народу — його мови. Ви не тільки вчили нас грамотно писати, а навертали потолочених «вєлікім і магучім» до рідних берегів, делікатно будили національну свідомість, підносили людську гідність. Гадаю, зібрання творів Олександри Сербенської, яке цілком під силу видати її учням, послужило б підготовці грамотних і справж­ніх журналістів».

«Воїни з передової, учні Олександри Антонівни, передали їй у подарунок дощечку з ящика, де тримали боєприпаси. А відомий художник Левко Скоп намалював на дощечці її покровительку — святу Олександру. Це була одна з найзворушливіших миттєвостей першого дня весни. Ми захоплюємося Вашою гідністю: в поставі, в думках, у діях, у тонкому гуморі. І в умінні обдаровувати добром», — каже завідувачка кафедри телебачення та радіомовлення Парасковія Дворянин.

Рідна мова дає силу незламному духові. А дух, відповідно, тілу. Це і є відповіддю Олександри Сербенської на запитання про її життєве та творче довголіття.

«Дівчатка, на наступний ювілей заспівайте мені пісню «Вечірній дзвін», щось я її останнім часом не чую», — завбачливо попросила ювілярка.

Дуже хочеться приїхати на 100-річчя наставниці. Нехай та «дивна рука Господня», про яку пише Ваш улюблений Каменяр, іще довго дарує Вам свій неймовірний дотик!

Версія для друку          До списку статтей
При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове