Вівторок, 2 квітня 2024 року № 14 (20058)
http://silskivisti.kiev.ua/20058/print.php?n=53891

Матінка-годувальниця

Микола ЮРЧИШИН.

ПОЧИНАЮЧИ з 2010 року в наших календарях офіційно на міжнародному рівні з’явився знаковий день — Всесвітній день Матері-Землі, який відзначається 22 квітня. Назва «Мати-Земля» досить поширена у різних культурах і загальноприйнята у більшості країн світу. Вона відображає чіткий взаємозв’язок між нами і нашою планетою.

Цей день — нагадування про екологічні катастрофи, день, коли кожна людина має можливість замислитися над тим, що вона може зробити для розв’язання екологічних проблем.

Земля — наша годувальниця, наш спільний дім, в якому створені для нас абсолютно унікальні умови, що дають змогу не тільки виживати, а й насолоджуватися життям у всій його красі й різноманітності. Як любляча мати, вона живить, одягає і виховує нас. Сьогодні, в період агресивного нападу росії на Україну, ми особливо гостро відчуваємо це. І День Матері-Землі — це спеціальний час, призначений, щоб привернути увагу всіх людей: планета Земля є їхнім спільним домом. І вони мають відчути взаємну залежність одне від одного.

— У День Матері-Землі ми закликаємо всіх учнів, їхніх матерів, батьків, братів, сестер, бабусь і дідусів підтримати загальнолюдські зусилля, спрямовані на вирішення назрілих проблем, — сказав кореспондентові «СВ» перший заступник міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олександр Васильович Краснолуцький. — Що людина посіє, те й пожне — пам’ятаймо про це. Потрібно відродити традиції українського народу щодо шанобливого ставлення до довкілля і не забувати, що Земля — Батьківщина всіх народів. Дбайливе ставлення до природи — важливий крок кожного українця в повсякденному житті.

Характерно, що подібних свят навесні одразу два — одне відзначають у день весняного рівнодення, 20 березня, а друге — 22 квітня. Різниця між ними в тематиці: якщо перше гуманістичної спрямованості, то друге — екологічної.

Свято 20 березня було офіційно затверджено в 1971 році. Символізм полягає в тому, що саме в день весняного рівнодення, коли змінюється біологічний ритм планети, вона переходить на новий виток розвитку. Пробуджується й оновлюється природа. Засновник цього дня — відомий американський громадський діяч Джон Мортон. Він розгорнув кампанію з висаджування дерев і чагарників у 1840-х роках, щоб розвивати в людях дбайливе ставлення до довкілля.

Що стосується другого свята, яке відзначають 22 квітня, його історія розпочинається в Америці, де 1969 року був започаткований Щорічний тиждень Землі (третій тиждень квітня). Згодом ініціативу підтримали понад 120 країн, а третина з них об’єднала зусилля для збереження біологічного різноманіття. 2009-го Генеральна Асамблея ООН проголосила 22 квітня Міжнародним Днем Матері-Землі. На сьогодні ця дата відзначається у 193 країнах світу щороку.

Символом дня є зелена грецька літера (Тета) на білому тлі. Логотипом — зображення планети Земля (зараз використовується фото, зроблене астронавтами з Аполлона-17 на півдорозі до Місяця) на темно-синьому тлі.

За традицією щороку в рамках Дня Землі в переважній більшості країн неодмінно прийнято протягом однієї хвилини дзвонити в Дзвін Миру, який є символом мирного життя, щоби люди могли подумати про те, як зберегти планету, як покращити життя на ній, відчути себе частиною Землі. І як тут не згадати знамениті слова поета:

Ти мене з дитинства

годувала,

Хліб дала

і пісню солов’я.

Проклала доріг

мені немало,

Земле,

зореносице моя!