Архів
Вівторок,
9 квітня 2024 року

№ 15 (20059)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Соняшник
  Версія для друку          На головну
  • З приводу

Наче курям на сміх

Микола ЯСЕНЬ.

Дніпропетровська область.

У Криворізькому районі Дніпропетровщини вирішили змінити назви двох балок та двох урочищ. Про неминучу «історичну» подію дізнаємося з проєкту постанови Кабміну «Про перейменування деяких географічних об’єктів», який з’явився на сайті Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури. Урядова ідея, зрозуміло, пов’язана з декомунізацією, а також із неминучою дерусифікацією.

СКАЖІМО, балці Падуновій повертають її давню народну назву Вовчий Яр, хоча, за свідченням місцевих краєзнавців і старожилів, балку свого часу звали ще й Гречаною. Сьогодні доконче не відомо, хто в радянські часи згадав раптом Падунова, який у 1860-роках, тобто в позаминулому столітті, поблизу села Тихий Став на правому березі річки Інгулець, перегородивши греблями довжелезну природну впадину, заклав перший нібито в усій російській імперії каскад далеко знаних ставків. Тепер у Києві прозріли і вирішили, що хай йому грець, тому кацапу Падунову.

Іншу балку, Червоний Жовтень, без будь-яких зайвих мудрувань зібралися перейменувати просто і ясно — Жовтенька. Адже річ у тому, що на Криворіжжі, добувають, даруйте за тавтологію, руду залізну руду. І якщо горобці в цих краях незвично червоні від рудної пилюки, то всі водойми аж до важливих в історії України Жовтих Вод жовтуватого кольору. Інша річ, що виникає запитання, кому в роки радянської влади прийшла в голову абсурдна ідея звичайнісіньку балку в степу наректи Червоним Жовтнем? Це ж бо не колгосп, не радгосп і не село тим паче, а мальовнича місцина між полями.

Є на Криворіжжі й розкішне, наче для художників створене, урочище з назвою Червоний Струмок. Проте з його перейменуванням, вважає тутешній люд, явно передали куті меду. Мовляв, марно злякалися слова «червоний». Адже воно жодного стосунку до червоного жовтня чи червоного стягу країни рад не має. З давніх-давен у цих краях протікає червонястий від залізної руди струмок. Тепер слово «червоний» прибрали, удостоївши урочище короткої назви Струмок. Досить, мовляв, з нього й цього.

Взагалі чимало казна-чого відбувається з перейменуванням у Кривбасі об’єктів природи і довкілля. Наприклад, урочище Червоний Лиман також має змінити назву. Але що поробиш, куди подінешся, якщо Криворіжжя від руди давно пожовтіло, почервоніло й залишатиметься таким вічно?! Адже довкіл Кривого Рогу вистачає і населених пунктів з відповідними назвами. Є селище Жовте і однойменне село, селище Червона Поляна і два села Червоне Поле, два Червоних Яри, Червоний Тік, Червоні Поди і Красний Под, Красна Балка і Красноіванівка, Червона Гірка і Червона Балка, закінчуючи селом Червоне.

Тож у багатьох тутешніх топонімах слово «червоний» аніяким боком не вимазане, образно кажучи, червоною більшовицькою ідеологією та радянською дійсністю. Така «декомунізація», як кажуть, хіба що курям на сміх.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Зросла мінімальна зарплата
Читати
Оголошено чергову евакуацію
Читати
Терор посилюється
Читати
Розпочато закачування палива
Читати
Скалічені долі
Читати
Розрив величезний
Читати
Пересувні аптеки їдуть країною
Читати
Увага: шахрайство
Читати
Церковний прецедент
Читати
Мікропозик менше, але заборгованість більша
Читати
Доруйновують
Читати
Зрадник дістав покарання
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове