Вівторок, 16 квітня 2024 року № 16 (20060)
http://silskivisti.kiev.ua/20060/print.php?n=53931

  • Продовження теми

Староста крайнім не буде

Тетяна ВАСИЛЕНКО.

П’ЯТОГО березня у матеріалі «За мобілізацію відповідатиме… староста?» ми порушили проблему: у ході підготовки нового закону про мобілізацію, ухваленого Верховною Радою, центральна влада намагалась перекласти відповідальність за мобілізаційний процес на місцеве самоврядування.

Саме тому Асоціація міст України, членами якої є і сотні сільських територіальних громад, внесла пакет поправок до закопроєкту. Їх суть зводиться до того, що органи місцевого самоврядування всіляко сприяють у питаннях мобілізації, але в жодному разі не підміняють собою державні органи, до виключних повноважень яких належать національна безпека та оборона.

У попередньому матеріалі ми розповідали, що сільські старости вже почали масово звільнятися, не бажаючи конфліктувати із земляками, з якими разом росли.

«Подивімося на ситуацію практично. Тобто людина, яка ходила по хатах, щоб її обрали, має потім носити повістки, а потім ще й, не дай Боже, похоронки. Ми розуміємо, що така модель не є дієздатною і, по-перше, підірве саму мобілізацію на селі. По-друге, це призведе до того, що старости будуть просто складати повноваження, що і так уже відбувається. Водночас законодавство наразі не дозволяє призначити навіть виконуючих обов’язки старости», — наголошував голова підкомітету з питань адмінтерустрою та місцевого самоврядування Віталій Безгін.

Він подякував колегам із Комітету з питань безпеки та оборони за мудре державницьке рішення — підтримку поправки №998. Вона і виводить громади з населенням до 10 тисяч жителів (таких на початок війни було 645 — немало!) з-під дії нового закону про мобілізацію та покладає такі повноваження на районні військові адміністрації.

За словами Безгіна, якби правку не підтримали, в малих громадах, особливо у віддалених селах, була б не тільки провалена мобілізація, а й зруйнована мережа надання послуг. «Ми ж маємо забезпечити не лише мобілізацію, а й збереження системи управління на селі», — слушно зауважує він.

Але чи стане мобілізація справедливою — питання. Окремі експерти вже вважають, що в селах вона посилиться.