Справи пенсійні На запитання читачів «Сільських вістей» відповідають фахівці Пенсійного фонду України.
«Маю повний стаж, і мені вже виповнилося 70 років. Але отримую пенсію лише в розмірі 2558,33 гривні. Чи правильно, на вашу думку, пораховано пенсію? Розрахунок додаю». Галина ЛЯЛЬКА. с. Веселівка Кропивницького району Кіровоградської області.
ВВАЖАЄМО, що пенсію пораховано відповідно до чинного законодавства. Інше питання в тому, чи є справедливими такі закони і як пояснити, чому пенсію рахують саме так? Давайте спробуємо розібратися разом. По-перше, сьогодні повним стажем вважається 30 років для жінок і 35 — для чоловіків. У вашому випадку стаж становить 25 років і 7 місяців. Тому очевидно, що пенсія не дотягує до певних мінімальних виплат, встановлених Кабінетом Міністрів. По-друге, звертає на себе увагу той факт, що у вас свого часу була невелика зарплата, тому основний розмір пенсії ледь дотягує до 1520 гривень (до березневої індексації). Врешті-решт, до пенсії встановлюється доплата до мінімального розміру до 2093 гривень (до 1 березня 2024 року). Потім ми бачимо невеличку доплату за 5 років понаднормового стажу та надбавку особам у віці від 70 років (300 гривень). В цьому випадку навіть березнева індексація не вирішує справи. Бо, за нашими грубими підрахунками, основний розмір пенсії тоді зросте приблизно до 1640 гривень, а доплата за стаж узагалі лише на кілька гривень. Трохи виправляє ситуацію зростання прожиткового мінімуму і відповідно мінімальної пенсії до 2361 гривні. Тоді з усіма надбавками пенсія з 1 березня мала б перевищити 2700 гривень. Зауважимо, що жінкам, які пішли на пенсію до реформи 2011-го і котрі мають хоча б 20 років стажу, держава гарантує мінімальну пенсію, не нижчу за прожитковий мінімум — 2361 гривню. А зверху вже встановлюється решта надбавок. Тепер важливий нюанс. Торішньою постановою Кабміну про індексацію пенсій були передбачені певні мінімальні виплати. Наприклад, пенсіонерам віком від 70 до 80 років при повному стажі (для жінок — не менше 30 років) загальний розмір пенсії з усіма надбавками не міг бути нижчим за 3000 гривень. А тим, хто не мав такого стажу, мінімальна виплата встановлювалася пропорційно наявному стажу. Покажемо на вашому прикладі, для чого складемо пропорцію. Щоб отримувати гарантовано 3 тисячі гривень, жінкам треба було мати не менше 30 років, або 360 місяців стажу. А у вас є 307 місяців стажу, що давало право на пенсійну виплату в розмірі, не меншому за 2558,33 гривні. Це і є та сума, яку ви отримували до весни. Окрім решти надбавок, вам іще встановили невеличку доплату, щоб загальний розмір пенсії був не нижчий за 2558,33 гривні. З 1 березня в цьому прикладі пенсія має збільшитися за таким самим принципом. Тепер для жінок у віці від 70 років із повним стажем загальний розмір пенсії з усіма надбавками не може бути менший, ніж 3240 гривень (збільшили 3 тисячі гривень на 8 відсотків). А у вашому випадку треба знову скласти пропорцію і зрозуміти, що загальний розмір пенсії не може бути менший, ніж 2763 гривні (3240:360x307). Тобто вам мали трішки проіндексувати саму пенсію, збільшити доплату за стаж, доплату до прожиткового мінімуму, а потім довести виплату до вказаної суми.
«Я отримую пенсію за вислугу років максимальну з урахуванням стелі в розмірі 23 610 гривень. Як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС 2-ї категорії мені нарахували доплату в розмірі 170 гривень. Але її не виплачують, мотивуючи це тим, що я отримую максимальну пенсію. Особа, яка не брала участі в ліквідації аварії на ЧАЕС, отримує таку ж пенсію. Отже, я даремно витрачав своє здоров’я в Чорнобилі. Де ж справедливість?» Василь КОРЖ. селище Торчин Луцького району Волинської області.
ЧИННИМ пенсійним законодавством передбачено, що максимальний розмір пенсії (у більшості випадків) не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів. Йдеться про загальний розмір пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством. Виняток становить лише доплата окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною. Ця доплата може встановлюватися, навіть якщо загальний розмір пенсійної виплати перевищує 10 прожиткових мінімумів. Загалом якщо загальний розмір пенсії перевищує максимальний, то його автоматично обмежують. Таким чином може постраждати будь-яка надбавка, а не тільки так звана додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров’ю, що передбачена статтями 50-51 Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Обмеження розміру пенсії можна певною мірою вважати неконституційним. Однак закони, що містять таку норму, продовжують діяти і остаточно не оскаржені.
|