Вівторок, 23 липня 2024 року № 30 (20074)
http://silskivisti.kiev.ua/20074/print.php?n=54309

Справи пенсійні

На запитання читачів «Сільських вістей» відповідають фахівці Пенсійного фонду України.

 

«Я працювала в Португалії в 2000 році. 2021-го оформила пенсію через прозорий офіс. Згодом надійшло повідомлення, що мені призначили португальську щомісячну грошову допомогу в розмірі 29,62 євро. Я зверталась у банк, де мені відповіли, що нічого не призначено. Знову звернулася до Пенсійного фонду, де мене повідомили про те, що документи оформлено правильно і треба чекати. Я чекаю вже два роки, ходити у банк часто не можу, бо є проблеми з ногами, дуже хворію. Маю велике до вас прохання розібратися в моєму питанні. Неодноразово зверталася у Пенсійний фонд. Там радять звертатися в Португалію. А звідти дають відповідь звертатися до Пенсійного фонду України — замкнене коло».

Ольга НИТОЧКА.

м. Свалява

Закарпатської області.

 

В 2009 РОЦІ Україна та Португалія уклали угоду про соціальне забезпечення, що набула чинності 2012-го. Угода базується на пропорційному прин-ципі. Це означає, що Португалія виплачує частку пенсії тільки за стаж, набутий на її території, а Україна відповідно сплачує пенсію тільки за український стаж.

Існує також адміністративна домовленість стосовно процедури застосування зазначеної угоди. Відповідно до неї, ви написали заяву не лише на призначення пенсії в Україні, а й на оформлення часткової виплати португальською стороною. Принаймні так ми зрозуміли з листа.

Виходячи з адміністративної домовленості, робимо висновок, що Україна заповнила відповідний формуляр і надіслала його до португальського пенсійного центру. Потім вам надійшла відповідь з обласного управління Пенсійного фонду, що португальська частина пенсії вам призначена в розмірі 29,62 євро з липня 2021 року. А далі, на жаль, логіка втрачається.

В листі вже від 2022 року, що ви отримали з центрального апарату Пенсійного фонду України, зазначається таке:

«Згідно зі статтею 29 Адміністративної домовленості, грошова допомога, яка підлягає сплаті компетентними установами Договірних Держав, виплачується безпосередньо зацікавленій особі, незалежно від місця її проживання в тій чи іншій Договірній Державі, без утримання з відповідної суми витрат на поштовий або банківський переказ, які покриваються установою, що здійснює виплату.

Таким чином, переказ пенсій з Португальської Республіки в Україну здійснюється без посередництва Пенсійного фонду України і належить до компетенції Національного центру пенсій Португалії, до якого радимо звернутися».

На нашу думку, така відповідь є відпискою, що виявляє небажання розібратися і допомогти людині в конкретній ситуації. Справді, відповідно до узгодженої процедури, грошові перекази Португалія має здійснювати безпосередньо пенсіонеру. Але ж заява на виділення португальської частини пенсії подавалася за посередництва української сторони. Більше того, обласний Пенсійний фонд підтвердив призначення цієї частки. Тобто комунікація між компетентними установами двох країн відбувалася. А де ж тоді гроші, куди вони надходять вже третій рік? У нас, на жаль, немає відповіді на це питання.

Ми не знаємо, що конкретно вам відповідають в Португалії, чи здійснювали вони перекази і на який рахунок, адже українська сторона стверджує, що призначення допомоги було погоджено. Можливо, питання зависло десь на рівні банківської системи або у справу втрутилися шахраї. Або це елементарне недбальство посадовців. Якщо в Пенсійному фонді України не йдуть назустріч, то, зі свого боку, ми б радили домогтися письмової відповіді від португальської сторони. Потім треба ще раз зіставити усі факти. На наш погляд, ключове питання в цій історії — на який рахунок мали надходити гроші. Можливо, десь закралася помилка.