Вівторок, 30 липня 2024 року № 31 (20075)
http://silskivisti.kiev.ua/20075/print.php?n=54342

Нормалізуємо стан шлунка

Павло ЄВДОКИМЕНКО,

гастроентеролог.

Біль, відчуття тяжкості, печія, гастрит, виразка шлунка… Лікарі часто кажуть, що в цьому винна бактерія гелікобактер пілорі. Проте є випадки, коли діагностовано виразку й гастрит, але цієї бактерії не виявлено. Що ж провокує появу захворювання шлунка і дванадцятипалої кишки та які засоби можуть цьому зарадити?

Причини порушень

СПИРАЮЧИСЬ на свою практику, вважаю, що в основі розвитку захворювань шлунка, крім хвороботворних бактерій, є надмірний стрес, неправильне харчування, куріння, зловживання алкоголем. Поки ці чинники не усунути, захворювання повертатиметься.

Окрім того, біль, ерозивні зміни в слизовій оболонці шлунка може спровокувати прийом агресивних лікарських засобів, тому це питання потрібно обговорити з лікарем і за потреби підібрати інший препарат.

Важливо унормувати стан нервової системи, упорядкувати харчування. За проблем шлунка рекомендовано їсти менше м’яса та риби, особливо жирних сортів. Вилучити з раціону смажене, гостре, копчене, консерви, солодощі та здобу. До вживання показані хліб грубого помелу, тушковані, парені, варені овочі, а також каші, зварені на воді: гречана, вівсяна, рисова, які варто їсти почергово.

П’ять фітозасобів, які любить шлунок

ПОМІЧНИМ буде прийом натуральних засобів. Так, за підвищеної кислотності, для зняття запалення я використовував насіння льону, для гоєння слизової оболонки — обліпихову олію. За гастриту та виразки шлунка дієвими є сік алое, іван-чай, гриб чага.

Як ці засоби працюють та як їх приймати? Гриб чага, що росте переважно на березах, помічний при хронічних гастритах, коліті, виразці шлунка. Він справляє гастропротекторну дію, нормалізує функції травного тракту, поліпшує імунітет, відновлює сили, полегшує біль. Зазвичай результат стає помітним через 2-3 тижні. Але приймати засіб потрібно тривалими курсами 3-5 місяців.

Гриб чагу можна купити в аптеці або замовити онлайн, обов’язково перевіривши наявність сертифіката. 50 г чаги залити 0,5 л теплої перевареної води. Настояти протягом двох діб за кімнатної температури, процідити крізь ситечко, випити за 3 рази протягом дня за 30 хвилин чи безпосередньо перед їдою.

Чагу не варто приймати за гіперчутливості. Із побічних дій імовірні алергічні реакції, над­мірна нервова збудливість. У такому разі прийом чаги треба припинити.

Насіння льону загоює слизову оболонку шлунка та дванадцятипалої кишки, що дуже доречно в разі виразки та гастриту. Приготування: 1,5-2 чайні ложки насіння льону засипати в емальований посуд, залити 200 мл окропу, перемішувати протягом 10-15 хвилин. Процідити. Утворений при цьому слиз є цілющим: він обволікає слизову оболонку органів травлення, захищає від подразнення, знімає запалення. Приймати по чверті склянки 3-5 разів на день за 30 хвилин до їди. Курс — 2-3 тижні. Через 2-3 місяці курс можна повторити.

За наявності каменів у жовчному або сечовому міхурі насіння льону варто приймати обережно. Адже воно має сечогінний і жовчогінний ефекти.

Усунути запальні процеси та загоїти рани на слизових оболонках шлунка та дванадцятипалої кишки допоможе вітамін А, на який багата обліпихова олія. У разі гастриту, виразки шлунка та дванадцятипалої кишки обліпихова олія прискорює регенерацію тканин, її приймають внутрішньо (бажано розсмоктувати) протягом трьох тижнів по чайній ложці двічі-тричі на день перед чи під час їди.

Іван-чай — теж один із помічних засобів при гастриті, запаленні кишківника, виразці шлунка та дванадцятипалої кишки, але під час загострення недуги починати пити іван-чай не варто. Заварюють його, як звичайнісінький чай: чайна ложка на 200 мл окропу. Приймати курсом протягом місяця двічі на день, під час або одразу після їди. Затим зробити перерву на 2-3 місяці.

Протипоказання: алергія на іван-чай, вагітність, дитячий вік, підвищене зсідання крові, схильність до тромбоутворення.

Сік алое вера справляє благотворний вплив на травлення, очищає кишківник від бактерій і паразитів, нормалізує мікрофлору, є хорошим імуномодулятором. Крім того, особливо помічний при гастриті зі зниженою кислотністю, бо має антибактеріальні, протизапальні властивості. Це дієвий борець із закрепами та запаленням стравоходу.

Сік алое можна придбати в аптеці. Чайну ложку його розсмоктувати за пів години до їди або безпосередньо перед нею 3-4 рази на день.

У разі гастриту ефект від застосування соку алое може настати нешвидко — десь за два тижні, а для досягнення стійкого ефекту його потрібно приймати близько місяця. Довше як місяць алое пити не потрібно. Інакше воно почне виводити з організму мінеральні речовини, особливо калій, що порушує водно-сольовий обмін і негативно впливає на серце.

Не рекомендовано приймати алое під час менструації, а також безпосередньо перед сном, оскільки це може спричинити безсоння.

Протипоказання до застосування всіх вищенаведених рецептів: індивідуальна непереносність, вагітність, грудне вигодовування.

Перед застосуванням рекомендацій обов’язково порадьтеся з вашим лікарем.