Вівторок, 5 листопада 2024 року № 45 (20089)
http://silskivisti.kiev.ua/20089/print.php?n=54683

  • З літопису воєнних років

Чи будуть справедливі вироки?

Микола НЕЧИПОРЕНКО.

Дніпропетровська область.

Сім років тому в Департаменті благоустрою та інфраструктури Дніпровської міськради завели мову про створення Академії спортивних єдиноборств. Однак тоді ж і погодилися, що спорудження цього спорткомплексу наразі не на часі. Цю думку змінили після проголошення «великого будівництва», яке майже збіглось із повномасштабним вторгненням російських окупантів. Вирішили: не будемо вагатися — зводити, і негайно!

НЕЗАБАРОМ з’ясувалося, що голосний старт проєкту надали не для того, аби його втілити, а щоб за наперед погодженою схемою «освоїти», себто поцупити, бюджетні гроші. Із вибором претендента на закладання фундаменту новобудови мороки не було: ОДА за давньою традицією дала зелене світло такому собі ТОВ «Укрєврокровля». Фірма на той час фігурувала відразу у двох карних справах, пов’язаних із благоустроєм центрального парку в Апостоловому та капремонтом дитсадка у Степовому Слобожанської громади. Будівельні роботи компанія до кінця не довела, але кошти вибрала до копійки. Однак це не завадило міськраді Дніпра укласти угоду на зведення жаданої Академії спортивних єдиноборств саме з Укрєврокровлею. Їй негайно перерахували близько 62 міль­йонів гривень.

Щоправда, через пів року представники місцевої влади раптом ніби схаменулися й розірвали договір. Запізніло, але таки визнали, що, по-перше, директор фірми В. Трубіцин усе ще перебуває під слідством, а по-друге, згідно з висновком Держаудитслужби, популярна у Дніпрі компанія не має не тільки належної техніки, а й… будівельників. Та вже за тиждень Департамент благоустрою вдруге підписав угоду з тим же Трубіциним. Цього разу для продовження робіт останньому підкинули 133 мільйони гривень!

Ґвалт здійнявся наприкінці минулого року, коли громадська організація «Антикорупційна правозахисна рада» повідомила, що будівництво Академії спортивних єдиноборств зупинилося. Ретельно провівши власне розслідування, активісти змусили долучитися до справи місцевих правоохоронців. Ті швидко встановили, що «Укр­єврокровля» покинула об’єкт, а 26 «освоєних» мільйонів канули в Лету…

Слідчий суддя дав дозвіл на вилучення документів стосовно суперечливого будівництва. У призначений час наряд поліцейських прибув до Департаменту благоустрою забирати папери. Тільки яка прикрість: установа була зачинена. Працівники принишкли, роблячи вигляд, начебто їх нема… Втім, за понад дві години зрозуміли, що пересидіти облогу не вдасться. З чорного ходу тихо вислизнула жінка-посланець: відрекомендувавшись спеціалістом юрвідділу, вона тицьнула цидулку, йменовану актом про те, нібито у приміщенні напередодні лопнула труба опалення й гаряча вода знищила документи, які цікавлять слідство...

Врешті-решт за пів року папери таки вилучили. Звісно, вони лишилися неушкодженими, тож слідство набирає обертів. Але чи завершиться воно справедливим вироком? Є величезні сумніви.

Як відомо, в Україні давно звикли безкарно грабувати. Бо як інакше розуміти те, що злодіїв ловлять-ловлять, однак із них як вода з гусака? Наприклад, Офіс генпрокурора нещодавно повідомляв про масштабну спецоперацію задля викриття злочинних схем із розкрадання бюджетних коштів, виділених на потреби Збройних сил. На оборудках спіймано кільканадцять високопосадовців і підприємців, котрі разом хапнули 140 мільйонів гривень. Здавалося б, після розголосу в інших руки не піднімуться красти. Та де там! Маємо нове повідомлення про подібну спецоперацію. Підозрюваних аж 28 осіб — це службовці Міноборони та військових частин, обласних військових адміністрацій, міськрад, директори державних і приватних підприємств. Гуртом вони поцупили півтора мільярда гривень на закупівлі техніки, товарів і харчів за завищеними цінами. Усе йшло в «діло» під час «великого крадівництва».

Те, наскільки це спритно й вигадливо робиться, недавно запротоколювали працівники Бюро економічної безпеки. Вони затримали спецавтомобіль постачальників продуктів Міноборони, у багажнику якого виявили 4,7 мільйона євро — насипом і пачками. Ось так сміливо розвозили учасникам багатоходової комбінації їхні частки з «відкатів». Бухгалтерка одного з підприємств, котра супроводжувала «вантаж», пояснити його походження не змогла. Звісно, вона тільки кур’єр. Питати треба з головних дійових осіб, заодно поцікавившись, скільки ж хапонули вони, якщо «дрібнішим» везли понад 200 мільйонів гривень?!

Ще свіжий у згадці факт викриття СБУ і НАБУ корупційної схеми, яку організував заступник міністра енергетики Олександр Хейло. Цей «прикрий» випадок дістав продовження: Вищий антикорупційний суд задовольнив подання детектива НАБУ про затримання ще трьох учасників цієї схеми — працівника відомства та директорів держпідприємства і ТОВ. Та хіба цим вичерпується грабунок України? Звісно, ні!

У містечку Тернівка на Дніпропетровщині мер Віталій Тарелкін і директор житлово-комунального підприємства Олександр Кривозуб зуміли на ремонтах вулиць і доріг завдати місцевому бюджету збитків на 2 мільйони гривень. Про це сповістили два місяці тому обласні правоохоронці. Але ось щойно вони внесли поправку до свого звинувачення. Мовляв, відсторонених від посад осіб… обдурили-підвели начальник відділу забезпечення і головбух житлово-комунального підприємства. Обох затримано, оскільки вони можуть стати головними обвинуваченими. Хто ж кого дурить? Правоохоронці шукають крайніх серед чужих, аби вигородити своїх?

Вершиною тотальних грабежів у Дніпропетровській області по праву можна вважати діяльність братів Володимира і Леоніда Дубинських. Усім відома фірма «Будінвест Інжиніринг» у Дніпрі, однією зі співзасновниць якої була подруга колишнього глави ОДА-ОВА Валентина Резніченка. Цій компанії область підкинула півтора мільярда гривень на ремонти доріг. Слідів тих робіт не вдається знайти й донині. В один з останніх при Резніченку приїздів на Дніпропетровщину Володимира Зеленського треба було бачити, як «губернатор» дивився на нього. Як бешкетник, що провинився і тепер хотів зрозуміти, пробачить йому президент чи ні. Не пробачив. Звелів не милувати.

Справою Резніченка зайнявся Департамент стратегічних розслідувань Нацполіції. Отут і спливла епопея братів Дубинських, його друзів. За словами слідчих, вони організували більш ніж 20 підприємств і кілька офісів, яким за попередніми змовами з керівниками бюджетних установ через тендери протягом кількох років перерахували мільярди гривень. Кілька років брати діяли безкарно і свавільно. При цьому обидва зухвалих ділки перебувають у розшуку… ФБР Сполучених Штатів Америки! Наслідили й там, тож США вимагають, аби Дубинських видали їхньому правосуддю. Нашому, виходить, покарати їх не під силу? Як не під силу зупинити тотальне «велике крадівництво»…

Днями підозру в незаконному збагаченні оголосили голові Антимонопольного комітету Павлу Кириленку. Обіймаючи посаду очільника Донецької ОДА у 2020—2023 роках, він «нажив» собі сім квартир у Києві та Ужгороді загальною площею понад 600 квадратних метрів, будинок, нежитлові приміщення та автівки — загалом на понад 64 мільйони гривень. При цьому статків не декларував, оскільки все реєстрував на родичів дружини. НАБУ та САП також затримали тепер уже колишнього голову Харків­обленерго Костянтина Логвиненка, який прихопив 12,5 мільйона гривень, маючи намір украсти ще 120 мільйонів…

Чи буде покладено край розкраданню України?