Вівторок, 5 листопада 2024 року № 45 (20089)
http://silskivisti.kiev.ua/20089/print.php?n=54685

  • Законотворчість

Від сталінських колосків — до... зеленушок

Василь ПІДДУБНЯК.

УКРАЇНСЬКІ ліси, переліски і лісосмуги сповнилися тихого людського гомону.

У розпалі — грибний сезон. Для когось — забава, а для озлиднених владою людей — спасенний період створити сякі-такі запаси «лісового м’яса» (грибів), запастися хмизом, вторгувати хоч якусь копійчину на «лампочку Ілліча», бо хто його знає, якою буде та зима…

Ці насущні проблеми «слуг народу», «народних слуг» (суддів, прокурорів, корупціонерів і т. п.) мало, либонь, обходять. Бо якби обходили, то і вони збирали б хмиз та гриби, аби вижити у скрутну годину.

А година для переважної більшості воістину скрутна! Година, кажуть українці, нагадує ту, коли приймався сумнозвісний сталінський закон «про п’ять колосків», який став предтечею найбільшої трагедії в історії України. Чи народним депутатам їхні законотворчі потуги нічого не нагадують? Сумно…

Не навесні, не тоді, коли закінчиться війна, а в хмарну осінню пору (10 жовтня) Верховна Рада ухвалила законопроєкт №9665.

Цим законопроєктом парламент посилив відповідальність за самовільне сінокосіння і випасання худоби на землях державного лісового фонду, не вкритих лісом; за заготівлю очерету; самовільне збирання плодів, горіхів, грибів та ягід. Відтепер за незаконний збір грибів замість 17 гривень доведеться сплатити вже 850.

На своїй сторінці у Фейсбуці один з авторів «Сільських вістей» іронічно зауважує: «…вже навіть до грибників потяглися руки «зелених мародерів». Складається враження, що не через війну нам обмежили права, а війну розпочали, щоб обмежити права людей в Україні та узаконити кріпацтво».

Не важливо хто — «червоні», «зелені», «сині» чи які там, — а народні депутати підсунули народу — збирачам грибів і ягід, бабам і дідам з косами на луках — не свинюку, а міну прискореної людиновбивчої дії.

Автори законопроєкту, і партійно-державною бровою не повівши, вмивають руки: «Посилення штрафів — не наша ініціатива, а вимога ЄС. Щоб ви знали: директива № 92/43/ЄС зобов’язує захищати природні ресурси…»

Ліси наші українські, передовсім карпатські, законодавча влада благополучно, згідно з вимогами ЄС, за кілька років «інтегрувала». Тепер взялася «інтегрувати» гриби.

«Тихе полювання» на грибників відкрите!

Законопроєкт №9665 уже на вогневому рубежі.

«У законопроєкті йшлося про посилення кримінальної відповідальності за незаконну вирубку лісів, — зауважив в інтерв’ю телеканалу I-UA.tv. експерт з питань соціальної політики народний депутат України VI і VII скликань Андрій Павловський. — Однак «cлуги народу» тихенько вставили туди поправочку, якою збільшили штрафи за збір грибів, ягід, горіхів, хмизу та будь-яких лісових ресурсів. Тобто за все тепер передбачено штраф. Ще було б зрозуміло, якби цей закон прийняли у мирний час на природоохоронні цілі… Зараз скрутна ситуація в країні… Війна... Проблеми з опаленням… Тому карати людей за те, що якась бабуся набере собі гілочок, аби розтопити грубку, — не по-людськи. Те саме стосується українців, які захочуть зібрати грибів або ягід, щоб покращити раціон, адже не мають коштів їх купити».

«Приправа» до свіжих грибів — заморожені пенсії і зарплати та «розморожені» податки.

«Всі соцстандарти та виплати на три роки заморожені, — нагадав експерт Андрій Павловський. — При цьому людям не дозволяють вижити — зібрати на зиму грибів. Адже штрафи по 800 грн за збір ягід, грибів або гілочок для опалення — страшний удар для пенсіонерів, у яких мізерні виплати від держави. Тому цей закон можна порівняти із законопроєктом про п’ять колосків, який передував голодомору, коли голодні селяни або їхні діти крали колоски. Тепер українців вирішили давити величезними штрафами. Це не по-людськи, тим паче — під час війни! Це вказує на те, що ті, хто ініціюють та приймають такі закони, не думають про людей».

…Закон «про п’ять колосків» — уже давно в історії.

Наречений народом закон «про п’ять грибів» має всі шанси в історію потрапити раніше, ніж Україна — до Євросоюзу. Чи, може, ні?..

Будьте обережні!

Голубінку зеленувату, вона ж зелінка, зеленавка, зеленушка, зельонка, зелениця, — смаковитий їстівний гриб, можна сплутати з отруйним грибом рядовка сірчано-жовта, яка має менший розмір і жовтий м’якуш із дуже неприємним запахом.