Вівторок, 5 листопада 2024 року № 45 (20089)
http://silskivisti.kiev.ua/20089/print.php?n=54687

  • Новини АПК

Компенсації за техніку

Марина ТІШКОВА.

ПОЧИНАЮЧИ з квітня у рамках програми відшкодування коштів за придбання техніки українського виробництва аграріям нараховано понад 395 млн грн. Найбільше заявок подали на Одещині, Кіровоградщині, Полтавщині, Миколаївщині, Черкащині й Вінниччині. Мінекономіки розширило перелік сільгосптехніки та обладнання. Тепер у ньому 11 771 найменування від 133 українських підприємств. Також відомство затвердило перший список техніки та обладнання вітчизняного виробництва, покупцям яких держава повертатиме 15%. До переліку увійшла продукція дев’яти українських підприємств: це автобуси, вантажівки, ліфти, причепи, цистерни та сільгосптехніка.

Для розвитку малого фермерства

НАША держава стала 179-м членом Міжнародного фонду сільського розвитку (IFAD). Це агенція ООН, яка опікується розвитком сільської економіки та продовольчих систем. За інформацією Мінагрополітики, пріоритетом IFAD є мале фермерство. Отож наші аграрії, стверджують у відомстві, матимуть доступ до фінансування, грантової підтримки, до участі в тендерах Фонду для закупівель товарів і послуг та до інвестицій.

Позначилася погода

ЗАКУПІВЕЛЬНІ ціни на гречку зросли майже вдвічі — до 15 тис. грн/т. Цього року площі під культурою зменшили, літо було сухим, очікування щодо врожаю не справдилися. У фермерів є торішні залишки, і вони їх притримують, очікуючи підвищення вартості. Магазини своєю чергою не можуть так швидко відреагувати на стрибок цін і нині допродують наявні в них партії гречки. Переоцінку зроблять уже стосовно нових надходжень. Виробники круп орієнтуються на свою відпускну вартість — близько 30-35 грн/кг, відповідно в торговельних мережах пачка гречки коштуватиме приблизно 37-40 грн.

Пробиваються у Піднебесну

УКРАЇНА веде перемовини з Китаєм щодо відкриття нових категорій агропродукції для експорту. Йдеться про горох, пшеничне борошно, корми для домашніх тварин, яловичину, кукурудзу, м’ясо птиці, водні продукти дикого вилову. Протоколи стосовно кожної категорії перебувають на різних етапах готовності.

Борються з «тінню»

ЗА ДАНИМИ Бюро економічної безпеки та Державної податкової служби, протягом неповних восьми місяців поточного року було експортовано понад 5 млн тонн сільгосппродукції вартістю більш ніж 50 млрд грн з ознаками ризику неповернення валютної виручки. Для боротьби з тіньовою економікою уряд на період дії воєнного стану запровадив так званий режим експортного забезпечення. Цей механізм передбачає встановлення мінімальних експортних цін на окремі види аграрної продукції, що, за логікою влади, має мінімізувати схеми порушення законодавства.