Вівторок, 5 листопада 2024 року № 45 (20089)
http://silskivisti.kiev.ua/20089/print.php?n=54697

Справи пенсійні

На запитання читачів «Сільських вістей» відповідають фахівці Пенсійного фонду України.

 

«Я працював за Полярним колом. Надсилаю вам копії архівних довідок, які мені звідти надсилали, та копію трудової книжки із записом, який мені зробили на Півночі. Виходить, що у відділі кадрів мені зробили безграмотний запис і місцевий Пенсійний фонд відмовив у зарахуванні цього пільгового стажу. Прошу порадити, що мені робити в цій ситуації».

Володимир ПОЛИГА.

с. Баїв Луцького району

Волинської області.

 

РОБОТА в районах Крайньої Півночі до 1991 року за певних умов зараховується до стажу в полуторному розмірі, тобто один рік роботи зараховується як один рік і шість місяців. Це відбувається за умови, якщо людина працювала там на підставі укладання строкового трудового договору. Грубо кажучи, якщо людина приїхала спеціально на Північ з інших регіонів працювати там за контрактом, тоді їй надавалися певні пільги, в тому числі і щодо обчислення стажу.

У трудовій книжці у вас є записи про роботу на підставі відповідних наказів. Але немає даних, що укладався трудовий договір. Інколи в таких випадках безпосередньо в трудовій книжці проставлявся спеціальний штамп, в якому було чітко зазначено, що людина працювала на Крайній Півночі і мала відповідні пільги.

Кращим варіантом для підтвердження такого пільгового стажу є безпосередньо самі угоди, якщо вони збереглися на руках. Також у деяких випадках підтвердженням міг би стати документ бронювання житла у відповідних районах на час роботи. Бо таку бронь надавали саме тим, хто приїхав працювати за договором. Усі ці пільги прописувались у самих угодах.

Якщо взяти до уваги архівну довідку, що вам надіслали з міста Надим, то там так само зазначено лише факт роботи з травня 1972-го до січня 1973 року. Водночас у довідці прямо вказано, що в архівних документах відомості про укладання строкового трудового договору відсутні. У цьому разі у Пенсійного фонду просто немає підстав, щоб зараховувати цей період у пільговому обчисленні.

А от друга довідка про роботу з лютого до жовтня 1973 року у «Главсибтрубопроводстрой», що також розташоване у Ямало-Ненецькому автономному окрузі, чітко підтверджує пільговий характер роботи. Тут вказано і факт укладання строкового трудового договору, і наявність пільг щодо обчислення стажу, і про встановлення північного коефіцієнта до зарплати. За цією логікою вказаний невеличкий період роботи мали б зарахувати до стажу у полуторному розмірі.

 

«У мене є посвідчення дитини війни, до того ж маю інвалідність першої групи. Чи належать мені якісь пільги?»

Маргарита ПЕТРИК.

с. Макове

Кропивницького району

Кіровоградської області.

 

ВІДПОВІДНО до статті 5 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», редакція від 20.01.2018, дітям війни надаються такі пільги:

право на переважне залишення на роботі при скороченні чисельності або штату працівників;

використання чергової відпустки у зручний час;

одержання додаткової відпустки без збереження заробітної плати строком до двох тижнів на рік;

виплата допомоги з тимчасової непрацездатності в розмірі 100 відсотків середньої заробітної плати незалежно від стажу роботи;

першочергове відведення земельних ділянок для індивідуального житлового будівництва, садівництва та городництва;

право на 25-відсоткову знижку при платі за користування комунальними послугами (газом, електроенергією тощо) у межах норм споживання за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім’ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує 4240 гривень.

А відповідно до статті 6 зазначеного Закону, дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту») до пенсії виплачується надбавка в розмірі 66,43 гривні.

Щодо пільг читачки як особи з інвалідністю, то, відповідно до статті 38 Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні», редакція від 01.01.2024, особам з інвалідністю надаються безоплатно або на пільгових умовах:

допоміжні засоби реабілітації (засоби для пересування, протезні вироби, сурдотехнічні засоби, мобільні телефони тощо);

вироби медичного призначення (протези очей, зубів, щелеп, окуляри, слухові та голосоутворювальні апарати, ендопротези, сечо- та калоприймачі тощо);

автомобілі, візки колісні з електроприводом — за наявності відповідного медичного висновку.

Особи з інвалідністю, які отримують пенсію, що не перевищує мінімального розміру, мають право на безоплатне придбання лікарських засобів за рецептами у разі амбулаторного лікування.

Особи з інвалідністю першої і другої груп мають право при амбулаторному лікуванні на придбання лікарських засобів за рецептами лікарів з оплатою 50 відсотків їх вартості.

Відповідно до статті 38-1, особи з інвалідністю першої та другої груп і особи, які супроводжують осіб з інвалідністю першої групи (не більше однієї особи), мають право на безоплатний проїзд у пасажирському міському транспорті (крім таксі).

Особи з інвалідністю та особи, які супроводжують осіб з інвалідністю першої групи (не більше однієї особи), мають право на 50-відсоткову знижку вартості проїзду на внутрішніх лініях (маршрутах) повітряного, залізничного, морського, внутрішнього водного та автомобільного транспорту в період з 1 жовтня по 15 травня.

Тож, якщо ви маєте потребу у вищеперелічених пільгах, зверніться до органів соціального забезпечення за місцем проживання.