Вівторок, 5 листопада 2024 року № 45 (20089)
http://silskivisti.kiev.ua/20089/print.php?n=54700

Друзі садів

Михайло ХАЩІВСЬКИЙ-ГУЙ,

член Українського товариства охорони птахів (УТОП) Західноукраїнського орнітологічного товариства.

с. Городище Самбірського району

Львівської області.

У САДАХ України птахи можуть надати безцінну допомогу в справі захисту рослин від шкідників. Найкорисніші — великі та блакитні синиці, гаїчки, дятли та інші пернаті друзі. Для приваблювання синиць у сади потрібно вивішувати дуплянки або синичники з розміром льотка 25х50 мм. За інших розмірів льотка (з діаметром 35 мм) штучні гніздівлі заселять горобці або шпаки. Найчастіше роблять синичники (12х12х25 см) із сухих дощок 1,5-2,5 см завтовшки. Синичники кріплять у відгалуженні гілок на висоті 3-7 метрів.

Велика синиця виводить пташенят двічі за літо. Перший раз відкладає яйця у кількості 8-14 штук із кінця квітня по червень. Живиться й вигодовує пташенят здебільш комахами. Маса шкідників, з’їдених за добу, дорівнює її власній вазі.

Влітку синиці знищують гусениць, метеликів, жуків, мух, павуків, попелиць, яйця комах і навіть волосатих гусениць золотогуза, яких інші дрібні птахи не їдять. За день пара синиць приносить корм своїм пташенятам-синичатам понад 350 разів. Узимку вони розкльовують гнізда білана жилкуватого, золотогуза, кладки яєць кільчастого й непарного шовкопрядів, викльовують зі щілин корм гусениць плодожерок. Подружня пара, яка оселяється у саду, повністю очищає плодові дерева від листогризучих шкідників. Чотири пари синиць звільняють від шкідників близько гектара саду.

Кожна пара займає відповідну гніздову ділянку, яку охороняє самець. Необхідно розвішувати не більше 10 синичників на гектар садових культур.

Зимове підгодовування значно зменшує загибель синиць та інших птахів від голоду. Для цього потрібні годівниці. Найпростішими є молочні пляшки з насінням та пакети з-під молока з льотком 25х50 мм.

Частина синиць, які звикли до місцевості, залишається поблизу на гніздування. Взимку біля годівниці можна побачити, крім великої і блакитної синиць, також пухляка, губату синицю і гаїчку.

У плодових садах живуть мухоловки — строката і білошийка. Ці птахи добре заселяють штучні місця гніздування. Для них будують хатинки з внутрішніми розмірами 9х9х24 і льотком 2,5х5 см. Заслуговують на особливу увагу дятли. Найпоширеніший у нас великий строкатий, який живиться личинками і дорослими жуками короїдів, вусачів, златок, гусеницями склівок та іншими комахами, недоступними для багатьох комахоїдних птахів. Добуває він їх із-під кори і видовбує дупла, які потім використовуються як гнізда. Дятли сприяють збільшенню чисельності інших комахоїдних птахів.