Вівторок, 19 листопада 2024 року № 47 (20091)
http://silskivisti.kiev.ua/20091/print.php?n=54751

  • Освітянська нива

Від земського до європейського

Херсонському державному аграрно-економічному університетові — 150 років

Розмову вів Василь ПІДДУБНЯК.

РІВНО півтора століття тому на теренах тодішньої Херсонської губернії сталась важлива подія: відкрилося земське сільськогосподарське училище.

Потреба в такому закладі назріла давно. Тоді в губернії мало хто відав, як доречно вести аграрну справу в екстремальних умовах — на неозорих землях посушливого Півдня. Опанувати секрети степового хліборобства, а також тваринництва виявили бажання всього два десятки юнаків. Всі вони незабаром стали дипломованими агрономами і зоотехніками.

Внесок випускників училища у піднесення губернського сільгоспвиробництва беззаперечний! Недарма ж менш як за десятирічку училище реорганізували у середній навчальний заклад.

Революційним для подальшого розвитку популярного не лише на Півдні навчального закладу стало XX століття. Училище кілька разів міняло вивіски: сільськогосподарський інститут — сільськогосподарський технікум — державний аграрний університет.

…Відзначати поважну дату студентам та викладачам університету доводиться за двісті п’ятдесят кілометрів од Херсона. Війна закинула широкопрофільний виш із Півдня України у Кропивницький. Повертатись у рідні пенати поки що вкрай небезпечно: ворожі снаряди мало не щодня залітають у прифронтове місто.

— Попри труднощі воєнного лихоліття аграрно-економічний університет залишається одним із провідних закладів вищої освіти Південного регіону України, — стверджує ректор ХДАЕУ доктор економічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, член-кореспондент НААН Юрій Кирилов. — Нa п’яти факультетах у межах трьох десятків освітніх програм навчається 3000 студентів. На 17 кафедрах працює близько 200 висококваліфікованих науково-педагогічних працівників. Серед них заслужені працівники сільського господарства, освіти, винахідники та діячі науки і техніки України, члени-кореспонденти та академіки.

— Відомо, що сьогодні університет успішно реалізує сучасні освітні проєкти…

— У рамках цих проєктів у виші діє цілий ряд шкіл — бізнесу, аграрного лідера, економіки, кулінарної майстерності, біологічна, майбутнього інженера. Також існують ще шість наукових шкіл за такими напрямами: зрошуване землеробство, селекція і генетика в рослинництві, агроекологічне обґрунтування адаптивних технологій вирощування сільськогосподарських культур при різних системах зрошення в умовах зміни клімату Півдня України, розробка та вдосконалення типів годівлі сільськогосподарських тварин в умовах Півдня України, відтворення цінних промислових видів риб, гідроекологія, конкурентоспроможний розвиток підприємств та галузей аграрного виробництва й інфра-структури сільських територій, розвиток аграрного сектору економіки України в умовах глобалізації та четвертої промислової революції.

— Нинішня війна, вимушене переміщення університету до Кропивницького, напевне, поламала всі ваші плани?

— Я б так не сказав! Уявіть собі: у Кропивницькому ми започаткували низку міжнародних проєктів, реалізованих разом із Кільським університетом ім. Крістіана Альбрехта (м. Кіль, Німеччина). У рамках цієї співпраці ми вже придбали 70 ноутбуків, одержали 144 студентських стипендії, гранти дев’яти викладачам ХДАЕУ для підтримки викладацької діяльності.

— Вражаюче, Юрію Євгеновичу! Нині університет працює далеко від рідного дому, як мовиться. Але нам відомо, що і в Херсоні ви підтримуєте життєдіяльність закладу. Чи важко це — працювати фактично на два міста, ба більше — на дві області?

— Так, важко, як і всім українцям, як усім херсонцям. Але розуміємо, що нашим захисникам, на передовій, важче набагато. Тому маємо концентруватися на перемозі і робити все для цього. В Херсоні матеріально-технічна база зазнала значних пошкоджень. Щодня співробітники університету героїчними зусиллями ліквідовують наслідки обстрілів та вживають заходів для збереження корпусів, гуртожитків, інфраструктури.

— Один із вернісажів університетського музею розповідає про знаних в Україні та за її межами випускників сільськогосподарського інституту, реорганізованого в університет. Нагадайте, будь ласка, хоча б кілька прізвищ.

— Серед випускників вишу — відомі в недалекому минулому державні діячі. З-поміж них — довголітні керівники Херсонщини Іван Мозговий та Михайло Кушнеренко, голова Комітету охорони природи і навколишнього середовища УРСР Діна Проценко, академіки Юхим Лискун, Іван Гаркуша, економіст і дипломат Микола Білоблоцький, міністр сільського господарства УРСР Михайло Хорунжий, Герої Соціалістичної Праці і Герої України Віра Найдьонова, Олександр Романюк, Віктор Сілецький… І цей список можна продовжувати і продовжувати. Певен: у цьому реєстрі зірок вже в нинішньому, ХХІ, столітті з’являться нові імена.

— Юрію Євгеновичу, яким буде університет після війни?

— Херсонський державний аграрно-економічний університет асоціювався до війни не лише зі здобуттям якісної вищої освіти, а передусім — із сучасною екосистемою наукових, освітніх, виробничих, культурних, спортивних досягнень. Університет став осередком суспільного життя Херсонщини. Ми певні, що ці асоціації після повернення ХДАЕУ до Херсона тільки посиляться.

Основу концепції післявоєнного розвитку закладу становить підготовка нової формації фахівців. Питання наслідків руйнування Каховської ГЕС та однієї з найбільших систем меліорації в Європі, знищення руко-творних лісів, відновлення агропромислового комплексу — все це є та буде для ХДАЕУ пріоритетом освітньо-наукової роботи з метою розбудови післявоєнного Півдня України.

— Дозвольте від імені редакції і читачів «Сільських вістей» привітати колектив Херсонського державного аграрно-економічного університету і Вас особисто з поважним ювілеєм. Перемоги Україні над окупантами і якнайшвидшого повернення ювіляра додому.

— Щиро вдячний за добрі слова!