Вівторок, 3 грудня 2024 року № 49 (20093)
http://silskivisti.kiev.ua/20093/print.php?n=54797

  • Літа молодії

«Перло многоцінне» плекає рідне слово

Інна ОМЕЛЯНЧУК.

Рівненська область.

Переможці конкурсу «Перло многоцінне» та їхні наставники в обласній науковій бібліотеці.

ПЕРЕМОЖЦІВ обласного літературного конкурсу для школярів «Перло многоцінне» та їхніх наставників уже традиційно віншували в Рівненській обласній науковій бібліотеці. Її «Світлиця» враз розквітла вишиванками — промовистими символами нашої любові та незламності.

Голова Рівненського обласного відділення «Просвіти» Іван Вєтров розповів про історію конкурсу, який і започаткували «Просвіта» та управління освіти три десятиліття тому. Щоб плекати рідне слово і передавати цю найдорожчу реліквію дітям та онукам. Тож вирішили публікувати прозові та віршовані твори переможців на сторінках альманаху «Проріст». Це дітище письменника Євгена Шморгуна.

Церемонію нагородження поєднали з 30-річчям його першого видання. «Проріст» побачив світ у 1994-му з творами перших переможців конкурсу «Перло многоцінне». Серед них були тодішні школярі, а нині письменниці Олена Захарченко та Галина Гнатюк, секретар НСЖУ, засновник «Школи універсального журналіста», Віталій Голубєв. Усі вони приєдналися до зацікавленої розмови про рідне слово, визнавши: три десятиліття тому конкурс допоміг їм повірити в себе. Щоб вигранювати українське слово, наче ювелір діамант…

Як же багато можуть ці маленькі скромні книжечки з такою промовистою назвою — «Проріст»! Це вони тримають наш дух, будять думку і стократ множать незламність… Чудове підтвердження — потужні та не за роками глибокі дитячі рядки, що звучали в «Світлиці». Поетичні й прозові, вони народжуються з-під пера юних у містах, містечках та скромних селах: там, де на покуті завжди був Шевченків «Кобзар»… Бо переважна більшість цьогорічних переможців — учні сільських ліцеїв та гімназій нашого краю: Нетреба, Деражне, Тумень, Єльне, Дядьковичі, Глинне, Повча, Чудель, Вири, Мирогоща… І це ще неповний перелік адрес, де живуть і вчаться ті, хто, переконана, вже ніколи не розлучиться з рідним словом. Бо, приміром, Михайло Буднік із Нетреби, що в Рокитнівській громаді, має наставника й маму в одній особі: тож це їхня спільна перемога. Ще одна переможниця Ангеліна Наконечна з Повчанського ліцею однойменної громади читає писану серцем поезію про тата, який нині в почесних лавах наших захисників. У мирному житті він також був учителем рідної мови. Нині ж тримає над нами небо, аби і донька, і її ровесники дихали повітрям свободи та творили. Плекали серце України.

* «Перло многоцінноє» — збірка творів морально-релігійного характеру, написана книжною українською мовою XVII ст. з елементами народної поетики. Видана 1646 року в Чернігові. Її автор — церковний діяч, педагог і письменник Кирило Транквіліон Ставровецький. (Із Вікіпедії).