Архів
Четвер,
12 грудня 2024 року

№ 50 (20094)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар
  Версія для друку          На головну

Хата — мов писанка

Віктор ЗЕЛЕНЮК.

Вінницька область.

Фото з відкритих джерел.

Добре, коли є хата, коли в ній тепло й затишно, коли кличе до неї подих світлих і приємних споминів… А ще як вона до ладу змайстрована та прикрашена автентичними малюнками, то це справжня тобі Великодня писанка!

ВОЧЕВИДЬ, саме такими думками-роздумами керувався 12 років тому відомий скульптор, художник і письменник, заслужений учитель України Микола Крижанівський, якого Бог благословив бути біля витоків відновлення на Поділлі давньої традиції нашого народу — настінних розписів будинків.

«Тієї весни 2012 року я розмалював стіну старенької хатини на перехресті вулиць у центрі свого рідного села Сліди, що в Могилів-Подільському районі, — розповідає Микола Миколайович. — Працював разом зі своїм другом із Києва Сергієм Кушніром. Наше малювання побачив тодішній голова Могилів-Подільської райдержадміністрації Михайло Вдовцов. Він запитав: «А що далі?». «Будемо розмальовувати все село…» — впевнено відповів я. Через два місяці керівник району підтримав ідею проведення в Слідах міжнародного симпозіуму художників, який із моєї подачі назвали «Мальована хата». Тоді приїхали до нас митці з Вінниці, Києва, Польщі і Молдови. А на закриття цього заходу я запросив директора обласного центру народної творчості Тетяну Омелянівну Цвінун, і з того часу працюємо під її егідою, отримуючи державну підтримку задля реалізації свого мистецького проєкту. За 12 років майстри-художники розписали близько 300 хатніх стін-полотен. Наші роботи прикрашають села Воєводчинці, Серебринець, Сказинці, Долиняни, Наддністрянське, Буша, Оксанівка, Довжок, Гонтівка Могилів-Подільського району, Носиківка Жмеринського, а цього року працювали в Хмільницькому районі».

За словами Миколи Крижанівського, «Мальована хата» — це культурологічно-мистецький проєкт, спрямований на повернення людського зору до своєї генетичної пам’яті. Тому що українці наділені особливим даром — жити в красі. Це нас тримає в цьому світі, бо ми духовно багатий народ.

Навколо Миколи Крижанівського об’єдналися досвідчені художники, наприклад, Микола Ворончук (на фото), а цього року до «Мальованої хати» влилася творча молодь. Це означає, що проєкт житиме і розвиватиметься! І хоч відійшли у минуле білі хати під стріхою, але з’явився простір для творчості на фасадах дитячих садочків, шкіл, закладів культури, адміністративних будівель, на автобусних зупинках, де цвітуть чорнобривці і коні мчать крізь століття, і козак Мамай на кобзі грає, і оживає наша історія в символах давніх і нових. А ще в тих малюнках оживає дерево Поділля, вазон, берегиня, орнаменти, що квітчастим килимом опускаються на ворота і сучасні паркани.

Під час сьогоднішньої жахливої війни це внесок митців у підняття морального духу наших людей.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Скасовано підвищення «заднім числом»
Читати
Планують «оптимізацію» медосвіти
Читати
Перебуватиме під вартою
Читати
Людям бракує грошей
Читати
Iмпорт перевищує майже вдвічі
Читати
Добре жити не заборониш
Читати
Можливі зміни до військового обліку
Читати
Ціни: молокопродукти
Читати
Ще один кандидат на приватизацію?
Читати
Понищено ворогом
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове