Четвер, 9 січня 2025 року № 52 (20097)
http://silskivisti.kiev.ua/20097/print.php?n=54863

  • Неоголошена війна

Підсумки і прогнози. Втішні й не дуже

Михайло ВЕДМІДЬ.

НАПРИКІНЦІ минулого року Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський провів нараду щодо підсумків діяльності нашої армії у 2024 році.

Після доповідей командувачів окремих напрямків (робота Повітряних сил і ППО, радіоелектронна боротьба, безпілотні системи, логістика, мобілізація тощо) головком наголосив: «Цей рік був складним випробуванням нашої міцності. Але попри все ми вистояли і продовжуємо боротьбу — стримуємо чисельно переважаючого ворога, зберігаємо контроль над стратегічно важливими ділянками, утримуємо контроль над західною частиною Чорного моря, скорочуємо військовий та промисловий потенціал ворога, в тому числі й засобами DeepStrike (ураження противника повітряними та морськими дронами на його території. — Ред.).

За словами генерала, від початку 2024 року загальні втрати окупантів, задіяних у наступі, перевищили 421 тисячу осіб вбитими і пораненими. Торік у ЗСУ були створені Сили безпілотних систем. «Нарощуємо цю надзвичайно важливу компоненту, необхідну в умовах сучасної технологічної війни», — зазначив Сирський і поінформував, що на нараді було узагальнено існуючі проблеми та окреслено шляхи їх розв’язання.

Кінець року — традиційний час для підбиття підсумків у найрізноманітніших сферах діяльності (а інколи й бездіяльності). І результати не завше радують. Зокрема, воєнні дії на фронті, внаслідок яких відбулись суттєві територіальні зміни. Оскільки Генштаб ЗСУ офіційно такої інформації не оприлюднював, наведемо відомості з інших джерел.

За підрахунками аналітиків проєкту UA War Infographics, торік Росія окупувала 2800 квадратних кілометрів території України. «За 2024 рік Росія захопила територію, рівну трьом площам Києва», — уточнили дослідники.

Трохи інші показники територіальних утрат України — на основі даних сервісу DeepState — наводить портал «Мілітарний»: у 2024 році Сили оборони втратили контроль над понад 3600 кв. км території. Зокрема, в листопаді втрачали більш ніж 20 кв. км на добу, тоді як у 2023 році загалом втратили близько 540 кв. км, при цьому визволили майже 430 кв. км.

А от начальник російського генштабу Валерій Герасимов «намалював» зовсім інші цифри загарбаної окупантами території України. Торік, мовляв, російські війська захопили близько 4500 кв. км. Проте ці дані спростували аналітики американського інституту вивчення війни (ISW). Вони знайшли підтвердження того, що у 2024 році російські загарбники захопили 3306 кв. км української землі.

Завищені цифри Герасимова, зазначають фахівці, контрастують із більш точними заявами міністра оборони РФ Андрія Бєлоусова. Останній, зокрема, стверджував, що російські війська захопили приблизно 99% Луганської, 70% Донецької, близько 74% Запорізької та приблизно 76% Херсонської областей. Тоді як за оцінками ISW, окупанти займають приблизно 99% Луганської, 66% Донецької та по 73% Запорізької і Херсонської областей.

В останньому минулорічному звіті за 31 грудня аналітики ISW вказали, що, просуваючись територією України та у Курській області РФ, російські війська здобули 4168 квадратних кілометрів території (включно із частиною Курщини. — Ред.), яка здебільшого складається із полів та невеликих населених пунктів. При цьому за ввесь 2024-й окупанти захопили чотири середні населені пункти — Авдіївку, Селидове, Вугледар і Курахове. За це вони заплатили дорогу ціну, втративши понад 420 тисяч військовослужбовців.

Водночас, за даними аналітичного центру DeepState, площа території Курської області РФ, що перебуває під контролем ЗСУ, — близько однієї тисячі квадратних кілометрів.

Крім підбиття підсумків, наприкінці року традиційно даються прогнози на наступний рік. Їх висловлювалося чимало. Як із негативним присмаком, так і більш оптимістичні. Серед останніх можна виокремити думку начальника Головного управління розвідки Міноборони Кирила Буданова: «Торік хтось із журналістів мене спитав, які очікування від 2024 року. І я тоді абсолютно чесно сказав, що, на жаль, 2024-й буде дуже важким. Щодо 2025 року в мене набагато більше оптимізму. 2025-й буде точно кращим за цей (2024-й. — Ред.). Для цього є об’єктивні фактори, і я сподіваюся, у 2025-му ми побачимо дуже багато гарних подій. Які зрештою принесуть нам те, чого ми так усі чекаємо».

І додав, що в Україні не тільки чекають на перемогу, а й роблять усе, що потрібно робити. Тож резюмував: «У перемогу ми віримо, тому я впевнений, що ми її досягнемо. Із цим і пропоную входити у 2025 рік». Дослухаємось?

На цьому можна було б завершити невеликий огляд підсумків минулого року і прогнозів на рік теперішній, якби не оприлюднене в неділю, 5 січня, розлоге (а в дечому і досить скандальне) тригодинне інтерв’ю Володимира Зеленського американському блогеру українського походження Лексу Фрідману. В ньому Президент, серед іншого, окреслив шлях, яким планує пройти до початку переговорів із Путіним.

Зеленський зазначив, що не проти зустрітись із Трампом одразу після його інавгурації, скажімо, у свій день народження, 25 січня: «Ми повинні сісти з Трампом і домовитись, як ми можемо зупинити Путіна». Наступним кроком Україна має дістати підтримку від Європи. «І вже отримавши сильні гарантії безпеки від США та Європи, Україна готова розмовляти з Росією», — заявив Глава держави. І ще багато чого цікавого, важливого і не дуже.

А вже у вівторок, 7 січня, агенція Reuters повідомила, що ознайомлювальну поїздку до України й інших європейських держав майбутнього спецпредставника Дональда Трампа з питань України та Росії Кіта Келлога відкладено. Чи є якийсь зв’язок між цими двома подіями, невідомо. Тож світ залишається в очікуванні інтронізації, точніше — інавгурації, Дональда Трампа.