Четвер, 9 січня 2025 року № 52 (20097)
http://silskivisti.kiev.ua/20097/print.php?n=54870

  • Наше здоров’я

Метапневмовірус уже в Україні

Ольга ГОЛУБОВСЬКА,

позаштатний спеціаліст Міністерства охорони здоров’я України з інфекційних хвороб.

У КИТАЇ стався спалах метапневмовірусу людини (HMPV). Захворювання швидко шириться країною, чимало лікарень уже переповнені. Вчені стверджують, що він може бути більш небезпечним за Covid-19.

Цей вірус циркулює і за межами материкового Китаю: в Гонконзі та Малайзії. У міністерстві охорони здоров’я Казахстану повідомили про 30 випадків зараження, в Україні станом на 5 січня офіційно зафіксовано 13 підтверджених фактів метапневмовірусу людини. Втім, є підстави думати, що насправді їх більше.

Метапневмовірус людини може спричиняти захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів у людей будь-якого віку, проте особливо в малих дітей, осіб поважного віку та в тих, у кого ослаблена імунна система.

Зараження відбувається крапельним шляхом, епізоди можуть повторюватися протягом життя. Захворювання переважно має легкий перебіг і супроводжується нежитем, кашлем, але може бути і тяжким із розвитком фульмінантної (що швидко прогресує) дихальної недостатності. Останній варіант спостерігався здебільше у пацієнтів з ослабленим імунітетом, після трансплантації легенів тощо.

Орієнтовний інкубаційний період — від трьох до шести днів, а середня тривалість хвороби — сім-десять днів, за тяжчого перебігу — довше. HMPV найбільш активний у помірному кліматі протягом пізньої зими та навесні.

Чому склалася така ситуація з цим захворюванням?

На мій погляд, це відображення процесів еволюції та адаптації мікроорганізмів, що користуються зміненим імунним ландшафтом внаслідок пандемії коронавірусної хвороби 2019 року, яка, по суті, є системною імунною хворобою. Також негативно позначилися на нашій стійкості до інфікування багатьма широко розповсюдженими збудниками тривалі масові локдауни: ми не контактували одне з одним, а імунні реакції починаються із місцевих факторів захисту. Перша хвиля розплати за це почалася позаторік із трагічного спалаху RSV-інфекції у світі, коли відділення невідкладної допомоги у США в сезоні 2023-2024 рр. були переповнені дітьми до одного року, що занедужали на цю інфекцію.

То що ж робити?

По-перше, не панікувати. Фактор часу — вирішальний для тактики ведення хворих. В разі виникнення респіраторного захворювання, надто серед груп ризику, бажано його підтвердити. Досі серед усіх ГРВІ найнебезпечнішими були грип та COVID-19, тепер же до тестування треба додавати і метапневмовірус, особливо у госпіталізованих пацієнтів — ресурс для цього є. Якщо ви захворіли, вимірюйте сатурацію (рівень кисню у крові) пульсоксиметром.

По-друге, звичайна профілактика інфекції полягає в уникненні/зменшенні ризиків повітряно-краплинного проникнення зарази в організм (обмеження контактування із хворими на респіраторні захворювання, надто з груп ризику, миття рук, провітрювання приміщень, вологе прибирання). Все це, звичайно, не гарантує, що ви не заразитеся, але ж пам’ятаємо, що річ у дозі збудника, який на вас «нападає»: чим вона менше, тим більше шансів мати не тяжкий перебіг захворювання.

По-третє — загальна рекомендація. Стежте за своїм здоров’ям, своєчасно діагностуйте хвороби (наприклад діабет, патологію щитоподібної залози), приймайте вітаміни, особливо вітамін D (однак — за призначенням лікаря): у багатьох в організмі є його недостатність або дефіцит, а це, зокрема, — гормон імунної системи.

Прохання до лікарів — не зволікайте із госпіталізацією, якщо захворювання щодня прогресує. Пам’ятайте, що тяжкість перебігу оцінюється не тільки і не стільки за показниками температури, як за загальним станом хворого, передусім із груп ризику. Вважається, що супутні інфекції, з іншими вірусами або бактеріями, можуть спровокувати тяжкий перебіг захворювання, тому застосування емпіричної (лікування захворювання до встановлення діагнозу, що базується на клінічній здогадці. — Ред.) противірусної терапії препаратами широкого спектра дії може бути обґрунтовано.

Бережіть себе і пам’ятайте, що налаштованість на видужання — половина успіху.