Архів
П’ятниця,
15 вересня 2017 року

№ 72 (19517)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлицяНаша пошта
  • За рубежем
Маневри, що хвилюють світ

БІЛОРУСЬ. На західних прикордонних територіях почалися тижневі російсько-білоруські маневри «Захід-2017».

Докладніше...
Початок річного циклу роботи

США. У Нью-Йорку відкрилась 72-га сесія Генеральної Асамб-леї ООН.

Докладніше...
Загальнонаціональний протест

ФРАНЦІЯ. У Парижі масові акції протесту проти реформи трудового кодексу закінчилися жорсткими сутичками.

Докладніше...
Черговий етап Brexit

У ВЕЛИКІЙ БРИТАНІЇ ухвалили Білль про відміну законів ЄС на теренах країни.

Докладніше...
Суперечлива реформа

ПОЛЬЩА. Єврокомісія відкрила другий етап штрафного процесу щодо влади через судову реформу.

Докладніше...
Гендерний прорив

СІНГАПУР. Уперше президентом стала жінка.

Докладніше...
Східний вузол напруженості

ІЗРАЇЛЬ підтримує незалежність курдів Іраку.

Докладніше...
Знову трусонуло

ЯПОНІЯ. Передмістя Токіо сколихнув потужний землетрус.

Докладніше...
Версія для друку          На головну

Тисяча агентів Гройсмана

Михайло ГУБАШ.

У рамках урядової кадрової реформи 10 із 18 міністерств уже у вересні оголосять конкурси на посади в нових структурних одиницях — директоратах із формування державної політики. Планується, що за їх результатами будуть відібрані 1000 фахівців із питань реформ, які займуть пости у структурах Кабміну.

ЗА СЛОВАМИ міністра Кабінету міністрів Олександра Саєнка, набір нових урядовців — це важливий етап комплексної і радикальної реформи державного управління. Він пояснив, що ключовим завданням міністерств є вироблення політики, регулювання суспільних відносин, встановлення «правил гри» для бізнесу і для громадян. Досі ж міністерства змушені були управляти державними компаніями, надавали сервіси й сертифікати, здійснювали контроль, натомість мало уваги приділяли розробці, прогнозуванню і підготовці урядових рішень. І саме цією функцією — формуванням політики міністерства за відповідними напрямами — і займатимуться створювані директорати.

Мимоволі виникає запитання: невже чверть століття міністерства незалежної України виконували якісь не притаманні їм функції? І ось тільки тепер, після запровадження реформи державної служби, вони нарешті запрацюють у потрібному економіці, державі та її громадянам напрямі. Можливо, так воно і є. Втім, з огляду на «успішність» реформ у медицині, освіті, пенсійній сфері тощо закрадаються певні сумніви.

Зокрема — кадри. Влучну характеристику тим, хто раніше і тепер працюють на державних посадах, дав менеджер групи «Публічна адміністрація» «Реанімаційного пакета реформ» (РПР) Сергій Сорока: «25 років у державній службі відбувався так званий «негативний відбір» і залишалися там здебільшого дві категорії людей. Перша категорія: не висовуйтеся, робіть собі якусь «текучку» і не заважайте другій категорії «тирити».

Воно й не дивно з огляду на зарплати більшості держслужбовців. Наприклад, у різних міністерствах торік вона варіювалася в межах 2 882 — 9 377 грн. Тобто подекуди не сягала навіть рівня мінімальної. Тому там залишалися або ні до чого іншого, як перекладати папери, не здатні, або матеріально забезпечені з інших джерел, котрі держслужбу використовували як кар’єрну драбину чи з інших мотивів (пенсійне забезпечення, «розпил» бюджетних коштів тощо).

Аби уникнути цього, відтепер у міністерські директорати залучатимуть тільки висококваліфікованих фахівців, які мають пройти жорсткий конкурсний відбір. А заохочуватимуть нові професійні кадри високими зарплатами — від 40 до 70 тис. гривень на місяць. При цьому «старі» чиновники, які працюватимуть поряд із «новими», отримуватимуть «стару» зарплату, хіба що трохи підвищену. Втім, за словами голови Нацагентства з питань держслужби Костянтина Ващенка, надалі завдяки реформі й перебудові діяльності міністерств розрив у зарплаті нових і старих працівників міністерств буде поступово скорочуватись. Також останнім надається можливість брати участь у конкурсі на вакантні посади в директоратах.

І тут виникає ще один привід для сумніву в успішності задуманого реформаторами оновлення міністерського корпусу. Це — прозорість кадрових змагань. Яскравим прикладом може слугувати торішній скандал навколо посади керівника Миколаївської ОДА. Майбутній переможець допустив 45 помилок у семи реченнях письмової презентації своєї конкурсної роботи. Але це аж ніяк не засмутило членів конкурсної комісії, які визнали цю роботу найкращою з-поміж кількох десятків інших. Ще одним фактором підозр стало те, що потенційному держчиновникові якимсь дивом вдалося всього за 6 хвилин та 4 секунди дати відповіді на 40 запитань — по дев’ять секунд, щоб прочитати запитання, проглянути варіанти відповідей та обрати правильну з них! Для порівняння: другий за часом показник учасника конкурсу становив аж 32 хвилини.

Тож можна здогадатися, хто ставатиме переможцем у конкурсах на посади у нових міністерських структурах — директоратах.

Ще один бік справи, який викликає сумнів, — кошти на підвищені (завищені?) зарплати новим чиновникам КМУ. Точніше — їхнє походження. А воно європейське. Для запуску кадрової урядової реформи Україні партнерами із Європи надано близько 100 мільйонів євро. Цього року вже отримали першу частину допомоги — 10 мільйонів. «Завдання цієї реформи, — пояснив Олександр Саєнко, — не створити тимчасові структури, які працюватимуть, допоки йтимуть європейські кошти. Завдання — перебудувати в цілому роботу міністерств. На 2020 рік ми хочемо вийти на повноцінно функціонуюче міністерство, не обтяжене невластивими повноваженнями, з нормальною чисельністю працівників, що мають відповідну компетенцію, фаховий рівень і конкурентну заробітну плату вже з держбюджету».

Чи не тут — у значному підвищенні зарплати собі, коханим, — собака заритий? Спочатку для цього «освоїти» європейські гроші, а через три роки — вже бюджетні. Тобто у 2020-му чиновники щомісяця отримуватимуть десятки тисяч гривень зарплати за рахунок українських платників податків, яким уряд нещодавно, вибачте за таке слово, «намалював» середню зарплату на 2020 рік у розмірі 10 тис. гривень. Але ж все легально, законно! А головне — у результаті проведення реформи, по-модньому, так би мовити.

Непрямим доказом саме матеріальної зацікавленості «реформаторів» може слугувати приклад, наведений головою Центру політико-правових реформ, головним експертом з питань публічної адміністрації «РПР» Ігорем Коліушком: «Деякі міністерства почали множити директорати, зрозумівши, що за їхньою кількістю приходить кількість високооплачуваних робочих місць. З’явилося по вісім і навіть по десять директоратів, як у Мінрегіоні. Це вже в жодні концепції не влазить».

Щоправда, тут шановний експерт, як на мене, трохи помиляється — влазить, ще і як! А саме — у концепцію «впихання невпихуємого», яку в незалежній Україні започаткували «батьки-засновники» і продовжуть нам втюхувати їхні послідовники.

«Ну а до чого тут Гройсман? — запитаєте ви, — і його агенти?». На зустрічі зі студентами Національного університету «Києво-Могилянська академія» у квітні цього року Прем’єр-міністр, розповідаючи про перезавантаження системи управління міністерств, заявив: «Я хочу привести в уряд тисячу нових агентів змін».

Отож ця агентура вже з жовтня почне діяти в десяти міністерствах: Мінсоцполітики, Мін­охорони здоров’я, Мінагрополітики, Міносвіти та науки, Мінфіні, Мінрегіоні, Міненерго, Мін­інфраструктури, Мінкульті та Мін’юсті. А наступного року пошириться на інші міністерства та центральні органи виконавчої влади.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Захисникам підвищать зарплату
Читати
Летальна зброя від США
Читати
I зігрітись допоможуть
Читати
Збитки — на мільярди
Читати
Урізали на місяць
Читати
Миротворців ще не «замовляли»
Читати
Від телемагазинів до... телемедицини
Читати
Чия земля? Рейдерська
Читати
Невигідно працювати
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове