Архів
П’ятниця,
15 вересня 2017 року

№ 72 (19517)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлицяНаша пошта
  • За рубежем
Маневри, що хвилюють світ

БІЛОРУСЬ. На західних прикордонних територіях почалися тижневі російсько-білоруські маневри «Захід-2017».

Докладніше...
Початок річного циклу роботи

США. У Нью-Йорку відкрилась 72-га сесія Генеральної Асамб-леї ООН.

Докладніше...
Загальнонаціональний протест

ФРАНЦІЯ. У Парижі масові акції протесту проти реформи трудового кодексу закінчилися жорсткими сутичками.

Докладніше...
Черговий етап Brexit

У ВЕЛИКІЙ БРИТАНІЇ ухвалили Білль про відміну законів ЄС на теренах країни.

Докладніше...
Суперечлива реформа

ПОЛЬЩА. Єврокомісія відкрила другий етап штрафного процесу щодо влади через судову реформу.

Докладніше...
Гендерний прорив

СІНГАПУР. Уперше президентом стала жінка.

Докладніше...
Східний вузол напруженості

ІЗРАЇЛЬ підтримує незалежність курдів Іраку.

Докладніше...
Знову трусонуло

ЯПОНІЯ. Передмістя Токіо сколихнув потужний землетрус.

Докладніше...
Версія для друку          На головну

Промені віри з підземелля

Антоніна КІЗЛОВА.

15 вересня (2 вересня за ст. ст.) — день свв. прпп. Антонія (бл. 982/983—1073 рр.) і Феодосія (бл. 1008/1009—1074 рр.) Печерських, засновників Києво-Печерського Успенського монастиря. Саме завдяки їх мудрому наставництву обитель (з 1688 року — лавра) стала осередком справжнього подвижництва на довгі століття. Свідченням цього є понад 120 угодників Печерських, долучених до лику святих поіменно, та 60 — безіменно (їхню святість доводить мироточення з глав).

Преподобний Антоній народився в Любечі. З юних літ мріяв служити Господові. Чернецтво прийняв на горі Афон. Там прожив досить довго, доки з благословення ігумена вирушив на Русь затверджувати християнську віру. Антоній молився й приборкував земні пристрасті в печерці поблизу Києва. Коли поряд зібралося 12 послідовників, вони разом викопали велику печеру й улаштували в ній церкву та келії (нині — Дальні печери). Тоді Антоній поставив їм ігуменом Варлаама, а сам усамітнився віддалік (нині там Ближні печери). Уже після цього Бог наділив його дарами зцілення та пророцтва.

Серед перших 12 монахів був Феодосій, котрий народився у Василькові й змалку вирізнявся побожністю: роздавав свої речі жебракам, відлучався з дому на прощі, пік проскури в церкві. Коли Варлаам заснував самостійний монастир, братія вибрала настоятелем Феодосія, як рівного Антонієві за благочестям. Новий ігумен із благословення Антонія почав розбудовувати обитель і затверджувати спільні суворі правила проживання. Коли зібралося понад сто монахів, вони звели церкву та келії на горі над печерами, а поряд — притулок для хворих і вбогих.

Поховали Антонія й Феодосія в їхніх келіях, відповідно, у Ближніх та в Дальніх печерах. 1091 р. мощі прп. Феодосія з почестями перенесли до Успенського собору (у печерах зберігся символічний надгробок). А тіло прп. Антонія лишилося на місці: коли його відкривали, з-під землі проривались вогонь і вода.

Обидва угодники дуже шановані як у самій обителі, так і серед усіх вірян. Ще за життя Антонія і Феодосія Києво-Печерський монастир не був щільно закритим від світу, тому приваблював численних прочан: жінок і чоловіків, дітей і старих, убогих і заможних. У ХІХ — на початку ХХ ст. до лаври прибувало близько ста тисяч богомольців за рік.

1926 р. на місці Києво-Печерської лаври було створено Всеукраїнське музейне містечко. Печери остаточно перейшли до його складу 1930 р. Дальні повернули церкві 1988 р. (до 1000-ліття хрещення Русі), Ближні — 1989 р. Відтоді поступово почали відроджуватися давні благочестиві традиції. Історичну спадщину обителі нині охороняє Національний Києво-Печерський історико-культурний заповідник.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Захисникам підвищать зарплату
Читати
Летальна зброя від США
Читати
I зігрітись допоможуть
Читати
Збитки — на мільярди
Читати
Урізали на місяць
Читати
Миротворців ще не «замовляли»
Читати
Від телемагазинів до... телемедицини
Читати
Чия земля? Рейдерська
Читати
Невигідно працювати
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове