Архів
П’ятниця,
31 липня 2020 року

№ 57 (19805)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:КриницяНаша пошта

Наша пошта

Добірку підготувала
Валентина ЮРЧИШИНА.

Версія для друку          До списку статтей

Правила життя Володимира Сметанського

Віктор ЗЕЛЕНЮК.

Вінницька область.

Фото автора.

Цими днями він перегорнув ювілейну, 80-ту, сторінку своєї біографії. І ніби немає за плечима тих років. Його активній громадянській позиції можуть позаздрити 30-літні — ні дня без суспільно корисних справ! Таке життєве кредо Володимира Сметанського, якого знають і шанують жителі Тульчина і району.

ОСЬ уже багато років Володимир Анастасійович очолює міську організацію ветеранів, координаційну раду профспілок району і є морським волонтером. Улітку традиційно організовує поїздки ветеранів, членів профспілок і їхніх родин на базу відпочинку «Славутич» у мальовничу одеську Росєйку.

Він звик робити людям добро. І це добро з вдячністю пам’ятають колишні студенти місцевого ветеринарного технікуму, яким викладав зоотехнічні дисципліни, чимало мешканців району, яких влаштовував на роботу, працюючи директором Тульчинського центру зайнятості. І які б посади не займав, ніколи не ставив себе вище за підлеглих і не цурався спілкування з простими людьми. Оптимізм і гумор — ті риси, які особливо цінують в ньому його друзі й рідні.

Проте доля не раз випробовувала Володимира Анастасійовича на міцність, порядність і сумлінність. Так сталося, що його дружина Ірина серйозно захворіла у 28, коли дітям було сім і п’ять років. Підступна хвороба прогресувала, і з часом красива й талановита жінка перестала ходити. Проте завдяки чоловікові до останніх днів (серце Ірини Іванівни перестало битися на 69 році) вона продовжувала вести активний спосіб життя: подорожу­вала, була у вирі сімейних і суспільних подій, мала чимало захоплень — музика, книги, кіномистецтво... Як каже Володимир Сметанський, щастя знаходить дорогу до сильних духом людей.

Понад усе в сім’ї Сметанських цінують освіченість. Ірина Іванівна вільно володіла англійською мовою, мала музичну освіту. Проте й Володимир Анастасійович не відставав у прагненні розвиватись та вдосконалюватись: закінчив зоотехнічний факультет Кам’янець-Подільського сільськогосподарського інституту, педагогічний — Української сільськогосподарської академії, ринкову економіку та господарче право опановував в Інституті міжгалузевої освіти. До речі, третю освіту Володимир Сметанський здобув у 55 років й нині успішно застосовує свої знання на практиці. На його думку, вчитися ніколи не пізно. А ще він любить повторювати китайську народну мудрість: «Знання — скарб, який всюди йде за тим, хто ним володіє».

Діти та онуки Володимира Анастасійовича мешкають у Києві, проте він із ними спілкується щодня. Син Дмитро — один із керівників провідної столичної компанії, донька Ольга — відома журналістка. Найкращі родинні моменти — коли діти та онуки приїздять до улюбленого тата і дідуся у гості. Він частує їх смачними шашликами і сирниками. Кулінарія — одне з його захоплень, бо пристрасно любить ще шахи, подорожі та книги. Багато років вів шаховий гурток для юних тульчинців, а сам неодноразово ставав чемпіоном шахових турнірів. Побував Володимир Сметанський на екскурсіях у Польщі, Угорщині, Німеччині, Чехії, Болгарії, Румунії. Усе життя він збирає бібліотеку, якою пишається. «Книги — морська глибина. Хто в них пірне аж до дна, той хоч і труду мав досить, дивнії перли виносить», — любить цитувати Івана Франка.

На запитання, про що мріє сьогодні, Володимир Анастасійович відповідає: «Про мир, добробут українського народу, щасливе життя дітей та онуків у щасливій Україні».

П’ять разів він обирався депутатом міської і районної рад, робить усе для того, щоб покращилось життя земляків. Пише статті у місцеву газету, виступає по районному радіомовленню, разом із працівниками управління соцзахисту зустрічається з пенсіонерами. Мабуть, через це так довго тримається на хвилі служіння людям.

Версія для друку          До списку статтей

Відгукніться, однополчани

Борис МИХАЙЛЕНКО.

м. Карлівка Полтавської області.

МЕНЕ призвали до війська 1955-го і відправили у Псковську область (РФ), у школу авіамеханіків із озброєння літаків. Нас, молодих армійців, навчали досвідчені вчителі-офіцери, учасники війни. Начальником школи був полтавчанин підполковник Діденко, та й загалом зустрів там багато земляків. Подальшу строкову службу проходив у Красноводську (нині Туркменбаші, Туркменістан) в 178-му гвардійському винищувальному полку. І саме там мені випало познайомитися з людиною-легендою, тричі Героєм колишнього Союзу Іваном Микитовичем Кожедубом, який прилетів у гості на МіГ-17. Під час війни він служив у нашому 178-му полку. На зустріч із ним у просторій залі зібралися пілоти, техніки, механіки, прибуло керівництво з дивізії. Якою була мета його візиту, ми, рядові, звісно ж, не знали. Цієї зустрічі ні пером списати, ні словом сказати. Вона була вражаюча. Пілоти-побратими цілувались, обнімались, несказанно раділи один одному, зі сльозами на очах згадували полеглих на війні товаришів. Невисокий на зріст Іван Микитович видавався нам, рядовому складу, велетом. А як лагідно він усміхався, як цікаво розповідав про свої бойові вильоти, про те, як після Другої світової війни брав участь у бойових діях у В’єтнамі. Коли Кожедуб розстебнув льотну куртку, в яку був одягнений, ми побачили на його грудях три Золоті Зірки Героя. Ця подія й досі стоїть у мене перед очима.

Після служби в армії я закінчив курси шоферів. Працював на різних машинах аж до виходу на пенсію. Об’їздив усю Україну, частину Росії, побував у Середній Азії, на Кавказі, в Прибалтиці.

Нині мені 85-й. Перебуваю на так званому заслуженому відпочинку. Пенсію одержую жалюгідну. Та хіба такий я один? Ми, діти війни, зовсім обділені долею. Пережили війну, голод 1947-го, надважку роботу.

Але зараз мова не про це. Поринаючи у спогади, часто згадую незабутні роки армійської служби, яка нас гартувала і єднала. Як би мені хотілося, щоб на цю публікацію відгукнулися мої однополчани. Нам буде що згадати. Пишіть.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове