Архів
Вівторок,
12 вересня 2023 року

№ 37 (20029)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар

Добрий господар

Сторінку підготували Тетяна РОЗДОБУДЬКО і Лариса ЛАВРЕНЕНКО.

Версія для друку          До списку статтей

Сунична грядка: осінні клопоти

ЩОБ у суниці були всі шанси добре перезимувати і щедро родити наступного року, потрібно забезпечити правильний догляд за насадженнями восени. Ці роботи передбачають підживлення, обрізку та, за потреби, укриття. Заходи вимагають певних затрат, зате ви будете певні, що наступного року без ягід не залишитеся.

Після завершення плодоношення або ж, якщо цього не було зроблено, — восени суницю рекомендується підживити мінеральними або органічними речовинами. З цією метою на грядку вносять розчин курячого посліду і деревний попіл. За відсутності органіки застосовують мінеральні добрива — суперфосфат, калійну сіль.

Коли восени показник середньодобової температури буде дорівнювати приблизно 15ОС, рекомендується обрізати вуса і листя на рослинах. Таким способом можна знищити всіх шкідників, які сховалися в листі, позбутися хвороб. Процедура забезпечить перехід рослин у стан спокою, дасть змогу молодому приросту вкоренитися, набратися сили для легкого відновлення вегетативних органів навесні. Листя можна обрізати секатором. Якщо вирішили скосити суницю, то стежте, аби не пошкодити точку росту куща, адже це призведе до загибелі кущика. Після завершення обрізки не зайве буде обробити насадження від хвороб і шкідників.

Ефективність зимівлі гарантує мульчування соломою (шаром близько 5 см). При цьому слід пам’ятати, що солома має бути чистою від насіння бур’янів. Так забезпечується додатковий захист від морозу і шкідників. Солому можна замінити торфом або компостом.

Затримати сніг і захистити рослини від промерзання допоможуть накидані на грядку гілки чагарників.

Надійно вкутає ділянку на холодний період агроволокно (якщо тонке, то його бажано скласти у два шари).

Версія для друку          До списку статтей

У НАСТУПНОМУ випуску продовжимо тему фруктових дерев персиком. Справді, якщо кілька десятиліть тому це була дивина в наших садках, то нині його вирощують не тільки дачники, а й селяни. По-перше, клімат змінився в бік потепління, і ця південна ніженка так не обмерзає, по-друге, виведено сорти, які добре ростуть у центрі й навіть на півночі країни. Мова піде про обрізку цієї культури восени. Професійний підхід до операції забезпечить дереву довголіття, а вам — щедрі врожаї.

Ще поговоримо про другий «хліб» наш насущний — картоплю. Багато хто з господарів просто-таки впадає у розпач від кількості відходів при чищенні, погіршення смакових властивостей бульби. Причина — парша. Видів цього захворювання багато, але радує те, що заходи профілактики і боротьби спільні для всіх. Дещо треба робити вже зараз.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове