Архів
Вівторок,
12 вересня 2023 року

№ 37 (20029)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господар
  Версія для друку          На головну
  • Постаті

Та, що любила світ

Підготувала

Лариса ПИЛИПЕНКО.

Цього року виповнюється 140 років від дня народження Ольги-Олександри Дучимінської (1883-1988) — української письменниці, поетеси, педагогині, фольклористки, етнографині, перекладачки, щирої патріотки.

ПАНІ Ольга прожила довге і достойне життя, мала стійкі принципи, ніколи не йшла на компроміс із совістю. Господь дарував їй 105 літ. Дорога була тернистою, багато здобутків, та ще більше випробувань і ударів долі. З гідністю витримала наругу ув’язнення й сибірських таборів, десятиліття поневірянь і переслідування радянською владою.

Ольга-Олександра Дучимінська, в дівоцтві Решетилович, народилася 8 червня 1883 року в селі Миколаєві Бібрського повіту (нині Пустомитівського району) на Львівщині, в родині директора школи. Початкову освіту дівчинка отримала вдома, у п’ятий клас батьки віддали її в жіночу школу в Станіславові.

З юності дівчина почала займатися літературною творчістю, познайомилася з Іваном Франком, Ольгою Кобилянською. У все, за що бралася, Дучимінська вкладала свою душу. Ольга обрала шлях батька і працювала вчителькою в народних школах Львівщини. Велика частка її життя пов’язана з Долинським районом. 1905 року виходить заміж за Петра Дучимінського — вчителя народних шкіл Жовківського повіту, і вони разом їдуть учителювати в село Воля Задеревацька Долинського повіту, а через рік переїжджають у Тяпче, де прожили 18 років. У подружжя народилося двоє синів, які дуже рано померли, пізніше — донька Оксана. 1914-го чоловік пішов на фронт. Як член Української галицької армії виїхав з батьківщини і не повернувся. Жив і помер у Чехословаччині.

Ольга мала неспокійну вдачу й хист до суспільної роботи. Вчителька у 1920-1930-х роках створює осередок «Просвіти», засновує у селі кооператив «Селянський Союз», організовує осередок «Рідної школи». Навчала грамоти неписьменних дорослих, опікувалася сиротами, на прохання селянок у гарячу жнивну пору організовувала дитячі захоронки (садки). Збирала пожертви для навчання обдарованих дітей із бідних родин, ночами вишивала сорочки, рушники, продавала їх, а за виручені гроші купувала одежину та взуття для школярів.

Під час німецької окупації Дучимінська переховувала кілька єврейських родин, дала прихисток Ірині Вільде, чоловіка якої розстріляли. Вона врятувала Олексу Новаківського і групу українських художників та письменників, які втекли від сталінських репресій.

1949 року Дучимінську арештували у сфабрикованій справі про вбивство Ярослава Галана. З 23 грудня 1949-го по 21 вересня 1951-го перебувала в одиночній камері Львівської в’язниці — жінці на той час було 66. Вирок був приголомшливий — 25 років суворого режиму. Попри знущання і страждання у сибірських таборах вона ніколи не втрачала людської гідності. Складені Ольгою Дучимінською вірші в’язні вчили напам’ять (за клаптик паперу і олівець — карцер), звільнившись, записували. Так поезія незламної українки долинала на батьківщину.

Після смерті Сталіна справу переглянули, термін скоротили, а 1958 року, за цілковитої відсутності доказів, її звільнили. Повернутись в Україну змогла 1959-го, їй вже було 75. Шлейф ув’язненої тягся за Ольгою все життя. Помешкання письменниці після конфіскації так і не повернули. Важким ударом стала смерть доньки Оксани наприкінці 1972 року — відтоді вона залишилась зовсім самотня.

Останні роки життя (1977-1988) Дучимінська прожила в Івано-Франківську у Мирослави Антонович — двоюрідної сестри Степана Бандери, з якою відбувала ув’язнення. Чужа людина стала їй посестрою, опікувалась нею до смерті, оточила її любов’ю і родинним теплом. Недоброзичливці і тут не давали спокою, цькування тривали, жінці постійно погрожували виселити, не прописували, преса навішувала на неї різні ярлики.

На схилі літ Ольга мріяла віднайти всі свої рукописні вірші і видати збірку поезій. Проте спецслужби упродовж років нещадно нищили її творчу спадщину. Навіть перед 100-літнім ювілеєм провели обшук у помешканні і знову вилучили твори, які вдалося зібрати. Система лютувала, що не вдалося підкорити її, не вдалося знищити її спадок. Твори Дучимінської розсипані по світу, як коштовне каміння. Періодично їх знаходили в старій періодиці, в листах до друзів із сибірської неволі. Прихильники й ентузіасти вже після її смерті видали кілька збірок, присвячених життю і творчості поетеси.

Несподіваним відкриттям є кулінарна родзинка від Ольги Дучимінської — перепис цікавої страви «Волинська лакоминка з налисників», який міститься в книзі «Як добре й здорово варити», що була перевидана проєктом «Авторська Кухня Українська» 2019 року. Ця книжка зібраних редакцією коломийського часопису «Жіноча доля» рецептів страв була надзвичайно популярна у 30-х роках минулого століття. Ольга Дучимінська у 1934-1939 роках була співробітницею часопису, тож, імовірно, була долучена до її видання.

Відійшла ця світла мужня жінка в інші світи 1988 року, не доживши чотири роки до своєї реабілітації. Знайшла вічний спокій на маленькому цвинтарі в Чукалівці поблизу Івано-Франківська.

Золота нитка пам’яті про цю особистість не губиться. Через роки для нових поколінь вона постає великою патріоткою, інтелектуалкою. Це була людина з великим серцем і красивою душею. «Я любила любити світ», — казала Ольга Дучимінська. Любила людей, була вірною в дружбі.

Зворушливо звучить звертання поетки до співвітчизників:

З вами остане любов моя…

Я її в серці для вас носила,

Прийми, народе, мою любов…

А я по смерті буду щаслива.

Версія для друку          На головну
  • З повідомлень інформагентств
Заробітки не встигають за цінами
Читати
Допоможуть із відновленням
Читати
Медикам і фармацевтам — обов’язково
Читати
Назад не повертатимуть
Читати
Вічна пам’ять світлій людині
Читати
Підозра олігарху
Читати
Безалкогольний «новий рік»
Читати
Завернули ухилянтів
Читати
Підступна небезпека
Читати





При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове