Архів
П’ятниця,
20 вересня 2019 року

№ 74 (19721)
  Про нас
  Реклама
  Поточний номер
ico   Передплата

Шукати фразу повністю
      У номері:Добрий господарВесела світлицяНаша пошта

Добрий господар

Добірку підготувала Тетяна РОЗДОБУДЬКО.

Версія для друку          До списку статтей

Рослина, що майже зникла

КАНУПЕР, кануфер, маруна велика, пижмо бальзамічне — культура, яка не часто зустрічається нині в садах. Належить вона до родини складноцвітих, роду марун, куди входить далматська ромашка, з котрої одержують піретрум.

Рослина багаторічна. Має кошикоподібні квіти, які утворюють щитоподібні суцвіття. Росте на будь-яких ґрунтах, крім солончаків. Краще розвивається на освітлених, родючих ділянках. Морозостійка, добре переносить спеку.

Ця майже здичавіла рослина є овочевою, пряною, інсектицидною, декоративною культурою. В їжу вживають молоде листя і стебла, зібрані на початку бутонізації (пряність у салати, м’ясні, рибні супи, овочеві страви, рибні консерви, при солінні й маринуванні овочів), порошок з трави, що має приємний бальзамічний аромат (для солодких страв, кондитерських виробів, квасу та інших напоїв); плоди (пряна приправа, ароматизатор харчових продуктів, у соліннях, овочевих консервах).

Дбайливі господині використовували канупер від молі, розміщуючи мішечки із сушеною травою в шафах.

Версія для друку          До списку статтей

У жовтні достигають лимоноподібні плоди айви. Мабуть, через їх терпкість культура не дістала великого розповсюдження в наших садках. А дарма. Покладеш одну-дві айвички в компот чи будь-яке варення — аромат неймовірний, не кажучи вже про надзвичайну корисність і цілющість. До того ж цінна властивість породи — щорічна щедра врожайність. Розживіться саджанцем, а ми повідаємо особливості агротехніки.

Перебираючи картоплю, перед тим як опустити її в погріб, можливо, дехто звернув увагу на дещо видовжені бульби з витягнутим з одного боку кінцем. Начебто просто виродлива форма. Однак це захворювання — готика, або веретеноподібність бульб. Наслідок — суттєвий недобір урожаю. Що з цим робити? Спробуємо дати відповідь.

Чи знаєте ви, який запах найупізнаваніший у світі? Смаженої цибулі. Вельми прозаїчно, скажете, а ще як хтось полюбляє похрумтіти сирою цибулькою, хтось і пхекне: ну й тхне. Воно то треба поважати людей і освіжати дихання, але ж цей овоч практично незамінний. Чим цінний і як найдоцільніше використовувати його у стравах — в одному з матеріалів.

 

При використанні наших публікацій посилання на «Сільські Вісті» обов’язкове